Az Apple is beszáll az MI-csatába, az iPhone-okon fogják futtatni a modelleket

Az Apple is beszáll az MI-csatába, az iPhone-okon fogják futtatni a modelleket

2024. január 25. 12:08, Csütörtök
Az Apple csendben növeli képességeit a mesterséges intelligencia területén, egy sor felvásárlással, munkaerő-felvétellel és hardverfrissítéssel, amelyek célja, hogy a mesterséges intelligencia bekerüljön az iPhone-ok következő generációjába.

Iparági adatok és tudományos publikációk, valamint a technológiai szektor bennfenteseinek meglátásai azt sugallják, hogy a kaliforniai vállalat a legnagyobb figyelmet a mesterséges intelligencia mobileszközökön való futtatásának technológiai problémájára fordítja. Az iPhone-gyártó a rivális nagy techcégeknél aktívabb volt az MI startupok körüli udvarlásban, 2017 eleje óta 21-et vásároltak fel - derül ki a PitchBook kutatásából. A legutóbbi ilyen a kaliforniai székhelyű WaveOne startup 2023 elején történt megvásárlása volt, a cég MI-alapú videótömörítést kínál. "Nagy dobásra készülnek" - mondta Daniel Ives a Wedbush Securities-től. "Meg lennék döbbenve, ha idén nem kötnének egy jelentős MI-üzletet, mert egy fegyverkezési verseny zajlik, és az Apple nem olyan, aki csak kívülről szemlélődik."

A Morgan Stanley nemrégiben megjelent kutatási jegyzete szerint az Apple álláshirdetéseinek majdnem felében szerepel a "Deep Learning" kifejezés, amely olyan algoritmusokra vonatkozik, amelyek másodpercek alatt képesek emberhez hasonló szöveget, hangot és kódot kibocsátani. A vállalat 2018-ban csábította át a Google vezető MI-vezetőjét, John Giannandreát. A társaság eddig jellemzően titkolózott MI-terveit illetően, még akkor is, amikor a Big Tech riválisok, például a Microsoft, a Google és az Amazon több milliárd dolláros befektetéseket jelentettek be. Ám iparági bennfentesek szerint a vállalat saját nagyméretű nyelvi modelleken dolgozik. Tim Cook vezérigazgató tavaly nyáron azt mondta az elemzőknek, hogy "az MI-technológiák széles skáláján végeznek kutatásokat", és "felelősségteljesen" fektetnek be, ha az új technológiáról van szó.

Úgy tűnik, az Apple célja a generatív MI mobileszközökön történő működtetése, ami lehetővé tenné, hogy a chatbotok és alkalmazások a telefon saját hardverén fussanak, ahelyett, hogy az adatközpontokban lévő felhőszolgáltatásokból táplálkoznának. Ez a technológiai kihívás az MI-t működtető nagyméretű nyelvi modellek méretének csökkentését, valamint nagyobb teljesítményű processzorokat igényel. Más készülékgyártók gyorsabbak voltak az Apple-nél: a Samsung és a Google is olyan új készülékeket adott ki, amelyekről azt állítják, hogy a generatív funkciókat a telefonon futtatják.

Az Apple általában júniusban tartja meg fejlesztői konferenciáját, a Worldwide Developers Conference-t, valószínűleg idén is ez lesz az az esemény, ahol a vállalat bemutatja legújabb operációs rendszerét, az iOS 18-at. A Morgan Stanley elemzői arra számítanak, hogy a mobilszoftver a generatív mesterséges intelligencia lehetővé tételére irányul majd, és a hangasszisztens, a Siri is LLM által működtetett lehet. "Hajlamosak visszahúzódni és megvárni, amíg a technológia érettebbé válik, így az MI-nek a legszebb arcát tudják majd megmutatni" - mondta Igor Jablokov, a Pryon AI vállalati csoport vezérigazgatója és a Yap alapítója.

Az Apple is birtokol speciálisan az MI-futtatását célzó új chipeket, a vállalat szerint az októberben leleplezett M3 Max processzor a MacBookhoz "olyan munkafolyamatokat tesz lehetővé, amelyek korábban nem voltak lehetségesek laptopon", például a fejlesztők több milliárd adatparaméterrel dolgozhatnak. Az Apple Watch új változataihoz szánt, szeptemberben bemutatott S9 chip lehetővé teszi, hogy a Siri internetkapcsolat nélkül is hozzáférjen az adatokhoz és naplózza azokat. Az ugyanekkor bejelentett iPhone 15-ben lévő A17 Pro chip pedig olyan neurális motorral rendelkezik, amely a vállalat szerint kétszer gyorsabb, mint a korábbi generációk. "A készülékeikben lévő chipek tervezés és architektúra szempontjából egyértelműen egyre inkább az MI felé orientálódnak" - mondta Dylan Patel, a SemiAnalysis félvezető-tanácsadó cég elemzője.

Az Apple kutatói decemberben publikáltak egy tanulmányt, amelyben bejelentették, hogy áttörést értek el az LLM-ek eszközön történő futtatásában flash memória használatával, ami azt jelenti, hogy a lekérdezések gyorsabban feldolgozhatók, akár offline is. Októberben a Columbia Egyetemmel együttműködve nyílt forráskódú LLM-et adtak ki. A "Ferret" jelenleg kutatási célokra korlátozódik, és gyakorlatilag második szempárként működik, megmondva a felhasználónak, hogy mit néz, beleértve a képen belüli konkrét objektumokat is. "Az LLM egyik problémája, hogy a világot csak szöveggel lehet megtapasztalni" - mondta Amanda Stent, a Colby College Davis Institute for AI igazgatója. "Ez teszi a Ferretet olyan izgalmassá: elkezdhetjük szó szerint összekapcsolni a nyelvet a valós világgal". Ebben a szakaszban azonban egyetlen ilyen jellegű "következtetéses" lekérdezés futtatásának költségei hatalmasak lennének, mondta Stent. Az ilyen technológiát például olyan virtuális asszisztensként lehetne használni, amely egy videóhívás során megmondja a felhasználónak, hogy milyen márkájú inget visel valaki, majd egy alkalmazáson keresztül megrendeli azt.

A Microsoft nemrég megelőzte az Apple-t a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalataként, a befektetők pedig nagyon várják a szoftvercsoport mesterséges intelligencia terén tett lépéseit. A Bank of America elemzői a múlt héten felértékelték az Apple-részvények besorolását, arra hivatkozva, hogy az iPhone-ok frissítési ciklusát az idén és 2025-ben megjelenő új generatív MI-funkciók iránti kereslet fel fogja lendíteni. Szerintük egyértelmű, hogy a vállalat MI-stratégiája "az Apple ökoszisztéma javát és a telepített bázisuk védelmét szolgálja, és a cég nem akar abban az Amazon és a Google által hajszolt piacon harcolni vagyis minden olyan vállalkozás gerincét képezni, amely nagy nyelvi modellekre épít alkalmazásokat".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások