Nem adja fel bitcoin-álmait El Salvador elnöke

Nem adja fel bitcoin-álmait El Salvador elnöke

2024. február 4. 15:28, Vasárnap
Nayib Bukele elnök 2021-ben vázolta fel bitcoinnal kapcsolatos terveit, a közép-amerikai országban a világon elsőként törvényes fizetőeszköz a bitcoin. Hónapokkal később Bukele egy tengernyi rajongó előtt mutatta be Bitcoin Cityre, egy adómentes kriptoparadicsomra vonatkozó terveit, amelyet egy vulkánból származó geotermikus energia táplál. A tengerparti klubbban tartott prezentációban egy űrhajóban saját magát ábrázoló avatár is szerepelt.

Az elnök, egy 42 éves tűzoltó nagyon népszerű, és az országban ma tartanak választásokat, ahol valószínűleg egy második ciklusra is felhatalmazást kap, de a Bitcoin City alapkőletétele még várat magára. Az államkassza veszélyesen üres, és a kriptovaluta-paradicsommá tételét célzó terv rontja az ország esélyét a Nemzetközi Valutaalap (IMF) gyors pénzinjekciójára. Ez nem tartja vissza a politikust attól, hogy a közösségi médiában örüljön a bitcoin árfolyama emelkedésének, és továbbra is videókban népszerűsíti az infrastrukturális terveket. Ez azonban a rideg valóságot fedi: El Salvador gazdasága többnyire stagnál, és Közép-Amerikában a leglassabb gazdasági növekedést produkálja. A mélyszegénység 2019 óta megduplázódott, és a lakosság csaknem fele éhezik.

Az ország államadóssága 2022-ben 30 éves rekordot döntött, 25 milliárd dollárt tett ki. Bukele már az első ciklusa elején tárgyalt az IMF-fel egy milliárd dollár felvételéről, de nem sikerült megállapodniuk, részben azért, mert az IMF a pénzügyi támogatásról folytatott tárgyalások során azt javasolta El Salvadornak, hogy törölje a bitcoin törvényes fizetőeszköz státuszát. Az elnök elszántságát azonban megmerevítette a bitcoin közelmúltbeli felívelése, de egyébként senki sem tudja pontosan, mekkora összeget fektettek be a kriptovalutába. Egy weboldal, a Nayibtracker.com megpróbálja követni El Salvador bitcoin-portfólióját Bukele közösségi médiája alapján, ők 121,6 millió dollárra becsülik a mostani értéket, ami alig másfél százalékkal több, mint a kezdeti 119,8 millió dolláros befektetés.

Miután az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) nemrég bejelentette, hogy engedélyezi a bitcoint követő, amerikai tőzsdén jegyzett alapokat (ETF), Bukele alelnöke azt mondta, hogy a kormány a második ciklusban megduplázza a kriptobefektetéseit. Persze nem az hibáztatható a gazdaság általános állapotáért, hogy az ország bevezette a kriptovalutát, közgazdászok sokkal inkább az alacsony közvetlen külföldi befektetésekre és a kormányzati túlköltekezésre mutatnak rá. Mindazonáltal az egyértelmű likviditási probléma közepette a bitcoin még nem hozott jelentős hasznot, és kritikusok megkérdőjelezik Bukele döntését, hogy ismeretlen mennyiségű adófizetői dollárt, amelyet máshol is fel lehetne használni, tesz bele egy kockázatos befektetésbe.


Felix Ulloa alelnök szerint viszont a kezdeti befektetői szkepticizmus "megfordult". Az ellenvéleményeket egy gondosan kidolgozott médiagépezet tartja kordában, és Bukele egy modernebb, gazdaságilag okosabb El Salvador képét vetíti előre. De a salvadoriak körében szédítő népszerűsége sokkal inkább az erőszakos bűnbandák elleni, a polgári szabadságjogok rovására történő masszív fellépésének köszönhető. Bukele azt állítja, hogy a salvadoriakért dolgozik, és az X-en a demokráciával kapcsolatos aggodalmakra úgy reagált, hogy ő "A világ legmenőbb diktátora".

A legtöbb salvadori a mai napig figyelmen kívül hagyja a bitcoint. Aggódnak a kriptovaluta volatilitása miatt egy készpénzalapú gazdaságban, ahol sokan napról-napra élnek. A Közép-Amerikai Egyetem közvélemény-kutató intézetének felmérése szerint 2023-ban a salvadoriak mintegy 88%-a nem használta, és az átutalásoknak mindössze 1%-át küldték bitcoinban. Az embereket sokkal inkább aggasztja a munkahelyek hiánya, valamint a lakhatás és az élelmiszerárak emelkedése.

A biztonsági győzelmekkel párosulva Bukele lendülete jó hatással volt a turizmusra. A Bitcoin Beachen sok helyi vállalkozó örül a tőkebeáramlásnak, de többen panaszkodtak az egekbe szökő árakra, különösen a földterületekre, mivel a külföldiek egyre több tengerparti ingatlant vesznek meg. A kávétermelésről híres hegyi városban, Berlinben az üzlettulajdonosok azt mondják, hogy naponta egy maroknyi bitcoin-tranzakciót bonyolítanak le, főként turisták részéről. "Szokatlan, hogy valaki bitcoint használjon" - mondta a 24 éves Kevin Valle, egy salvadori zöldségárus Berlin fő piacán. "Annyit mondhatok, hogy a paradicsom és a hagyma ára megduplázódott, és az emberek aggódnak az alacsony foglalkoztatás és a fizetések miatt."

A kis számú bitcoin-tranzakció ellenére sok a panasz a Chivo, a kormány által 2021-ben a salvadoriak számára sietve létrehozott digitális tárca, a bitcoinok tárolására és küldésére szolgáló app problémáira. "Nem volt jól kivitelezve. Olyan dolgok, amelyeknek meg kellett volna történniük, egyszerűen nem történtek meg" - mondta Philip Ong, egy szingapúri Bitcoin-vállalkozó, aki elmondta, hogy 1 millió dollárt fektetett be a San Salvador-i iroda létrehozásába. Ong most is "határozottan támogatja" Bukele bitcoin-vízióját, de tavaly elhagyta El Salvadort, mert elmondása szerint "nem volt meg a lendület".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások