Milyen alternatív alkalmazásbolt lesz az európai iPhone-okon?

Milyen alternatív alkalmazásbolt lesz az európai iPhone-okon?

2024. április 4. 21:14, Csütörtök
Majdnem egy hónappal azután, hogy az Apple méltatlankodva kapitulált a digitális piaci törvény (DMA) előtt, Európában még mindig csak egy darab harmadik féltől származó iOS-alkalmazásbolt működik. Ez az üzleti fókuszú Mobivention piactér, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy saját alkalmazásaikat házon belül terjesszék. De a dolgok nem sokáig maradnak így.

Az Epic Games Store-t és a MacPaw Setapp-ot is bejelentették már, de valószínűleg az AltStore lesz az, amelyik először az uniós felhasználók telefonjaira kerül. Ez egy 2019-ben indult App Store-alternatíva, amelyhez a felhasználóknak nem kell jailbreakelniük a készüléküket. Létrehozásának elsődleges mozgatórugója egy Nintendo emulátor, a Delta volt, amelyet Riley Testut és üzlettársa, Shane Gill most az európai alkalmazáspiactéren keresztül az iPhone-ra is elhoznak. A bolt jelenleg az Apple jóváhagyására vár, és amint megkapja a cégtől a beleegyezést már indulhat is.

A külső alkalmazásboltok hiányának egyik oka, hogy az Apple nagyon költségessé tette a működtetést. Megkövetelik a fejlesztőktől, hogy minden 1 millió feletti éves alkalmazás-telepítés után 50 eurócentet fizessenek az Apple-nek (ez a Core Technology Fee, CTF), de a harmadik féltől származó alkalmazásboltok fejlesztőinek ezt minden első évben történt telepítés után meg kell fizetniük. Más szóval az AltStore és a Mobivention minden egyes letöltése 50 eurócentbe kerül a fejlesztőknek - ez a díj gyorsan fenntarthatatlanná válhat. A jelenlegi AltStore-t például több mint egymilliószor töltötték le.


Ennek kezelésére nincs bevált gyakorlati útmutató, de a Mobivention a CTF-díjakat tagsági csomagokon keresztül áthárította ügyfeleire. Az ilyen díjak anyagilag nem pusztítóak a felhasználók számára, de eléggé meggátolhatják a kíváncsiakat abban, hogy felfedezzék az alternatív alkalmazásboltokat - különösen, ha az emberek nem igazán tudják, mit találnak ott. Végül is senki sem szeret olyan szolgáltatásokért fizetni, amelyeket talán nem is használ.

A harmadik féltől származó piacterek széles körű elterjedésének másik akadálya, hogy az körülményes, minden egyes áruház telepítéséhez körülbelül egy tucat képernyőn kell átverekednünk magunkat. Ez a következőképpen zajlik: egy böngészőalapú linkre kattintva kezdődik az alternatív áruház betöltés. Ezután egy felugró ablak tájékoztat arról, hogy a telepítési beállítások nem engedélyezik az adott fejlesztő piactereit. A Beállítások menüpontban engedélyezni kell a piacteret, majd a böngészőbe visszatérve ismét rákattintani a letöltési linkre. Jön egy újabb felszólítás, amely a telepítés megerősítését kéri, és csak ez után nyitható meg az áruház, és nézhető meg, hogy milyen alkalmazások elérhetők ott.


Az Apple nagyon-nagyon egyértelművé akarja tenni, hogy a harmadik féltől származó piactér telepítése gondot fog okozni. Az eljárás nem bonyolult, de a sok lépés és az átlagembert megijesztő szóhasználat célja az elrettentés - különösen azzal összehasonlítva, hogy a vállalat App Store-jában csak egyetlen kattintásra van szükség az induláshoz. Nehéz ezt másnak tekinteni, mint a vállalat kísérletének arra, hogy elszívja az emberek energiáját és lebeszélje őket a folytatásról, különösen, ha figyelembe vesszük az Apple mindenkit felülmúló képességeit a felhasználói élmények kialakítása terén.

Szerencsére a harmadik féltől származó alkalmazások telepítése önmagában egyszerűbb. A Mobivention és az AltStore esetében is gyakorlatilag ugyanaz a folyamat, mint az App Store-ban: csak rá kell kattintani a telepítés gombra. Legalábbis első ránézésre, mert míg ez a módszer az AltStore csomagban lévő alkalmazásai - Delta és Clip - esetében működik, addig más szolgáltatók szoftvereinek használata kissé más megközelítést igényel. Az AltStore lehetővé teszi "források" hozzáadását; ezek a fejlesztők által megosztott URL-címek, amelyek az alkalmazás metaadatait tartalmazó JSON-fájlokat tartalmaznak. Miután ezeket a forrásokat hozzáadtuk, az általuk mutatott alkalmazások letölthetők az AltStore-ból - azaz bolt a bolton belül.

Ez a decentralizált megközelítés nyilvánvalóan eltér az Apple megoldásától, és még inkább elriaszthatja a nagyközönséget. A legtöbb iPhone használó számára ez bonyolult lesz. A források nem lesznek elérhetőek a megjelenéskor, de a fejlesztő, Riley Testut szerint ez "prioritás a bevezetés után", és hamarosan lesz egy kurátori lista az ajánlott partnerekről, ahonnan letölthetők az alkalmazások.

@rileytestut bejegyzése
Megtekintés a Threads alkalmazásban

A Delta egy Nintendo emulátor, amely a NES, SNES, N64 és a Switch előtti kéziszámítógépekre koncentrál. Az ingyenes alkalmazás klasszikus játékokat hoz el az iPhone-ra. A ROM-ok iCloud Drive-on keresztül vagy a telefon letöltési mappájából tölthetök fel. Persze az irányítás az érintőképernyőn kényelmetlen, de használható hozzá külső kontroller. Ha valaki ezeken a játékokon nőtt fel, érdemes kipróbálnia. Egy másik alkalmazás a Clip vágólapkezelő, ami folyamatosan a háttérben fut. Az iOS-en a vágólapkezelőknek különféle megoldásokat kell alkalmazniuk a hasonló funkcionalitás eléréséhez. A Paste például megköveteli, hogy minden alkalommal megnyissuk az alkalmazást, amikor hozzá akarunk adni valamit a vágólaphoz, amit másoltunk.

A Clip jól működik, de megmutatja, hogy az Apple miért nem engedi a hasonlóan működő vágólapkezelőket az App Store-ba. Biztonsági szempontból potenciális veszélyt jelent, ha egy alkalmazásnak lehetővé tesszük, hogy minden másolás és beillesztést megnézzen - különösen, ha egy rossz szándékú szereplőnek sikerül hozzáférnie az adattárolóhoz. Testut elmondta, hogy a Clip "a szokásos iOS-biztonságot (pl. sandboxing)" használja, és mindent egy SQLite adatbázisban tárol, amihez más alkalmazások nem férhetnek hozzá, "hacsak a készüléked nincs jailbreakelve".

Az ilyen típusú alkalmazásokra hivatkozik az Apple, amikor azt állítja, hogy a DMA visszafogja azon képességét, hogy "felderítse, megelőzze és fellépjen a rosszindulatú alkalmazások ellen az iOS-en, és támogassa az App Store-on kívül letöltött alkalmazások problémái által érintett felhasználókat". Ebben van némi igazság, de az Apple továbbra is végez egy alapvizsgálatot és hitelesíti a harmadik féltől származó alkalmazásboltokban található összes alkalmazást annak érdekében, hogy "biztosítsa, hogy azok mentesek az ismert rosszindulatú programoktól, vírusoktól vagy más biztonsági fenyegetésektől, az ígéreteknek megfelelően működnek, és nem teszik ki a felhasználókat kirívó csalásoknak". A DMA értelmében az Apple a felhasználók védelme és a biztonsági problémák enyhítése érdekében megtehet minden "szükséges és arányos" lépést, tehát a harmadik féltől származó piacterek nem egészen az a vadnyugat, amitől egyesek tartottak.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincsenek veszélyek az Apple falakkal körülvett birodalmán kívüli működéssel kapcsolatban. Az AltStore adatvédelmi szabályzata nagyon szűkszavú az App Store-hoz képest, de persze az, hogy kevésbé biztonságos, nem jelenti automatikusan azt, hogy búcsút inthetünk az adatainknak. A harmadik féltől származó piacterek nagyközönség körében való elterjedése előtt valószínűleg az App Store kényelmes volta jelenti majd a legnagyobb akadályt . Az emberek 2008 óta töltenek le alkalmazásokat az Apple-től. Legyen szó biztonságról, felhasználói adatvédelemről, alkalmazásfrissítésekről, csalás elleni védelemről vagy visszatérítésről, az ember biztos lehet benne, hogy az Apple mindent kézben tart az App Store-ban.

A harmadik féltől származó alkalmazásboltok kétségeket ébresztenek. Mi történik, ha valaki több mint egy hónapig nem tartózkodik az EU-ban, és az alkalmazásai nem kapnak frissítéseket? Vagy visszatérítést kér egy hibás szoftverre? Vagy egy alkalmazás átveri? Az AltStore esetében Testut azt mondja, hogy mivel minden piactéri fizetés Patreonon keresztül történik, a Patreon ugyanúgy kezeli majd az esetleges vitás ügyeket, mint a meglévő AltStore esetében. A többi alkalmazás-piactér más megközelítést fog alkalmazni. Az Apple esetében minden dolog ismert és kipróbált.

Míg az AltStore és a Mobivention nem elég ismert ahhoz, hogy bizalmat keltsen, más nagyágyúk talán igen. Mind a fent említett Epic Games Store, mind a Setapp piacterek a láthatáron vannak, és nagyobb méretük meggyőzheti az embereket arról, hogy képesek a károk enyhítésére és a viták mérséklésére. Az App Store-on kívüli alkalmazásletöltések normalizálása is lendületet kaphat tavasz után, amikor az Apple lehetővé teszi a webes terjesztést a nagy fejlesztők számára. Persze ahhoz, hogy a nyilvánosság hozzászokjon az alternatív piacterekhez, először a fogyasztóközpontúaknak kell elindulniuk. Bár az AltStore talán már közel van az éles induláshoz, az engedélyezési folyamat lassú és elhúzódó, ami miatt az indulás elmaradt a márciusi céltól.

Alapvetően a jelenlegi állapotukban az AltStore-hoz hasonló, harmadik féltől származó iOS-alkalmazásboltok csak a szakértő felhasználók és a rajongók azon csoportjai számára lesznek vonzóak, akik kétségbeesetten próbálnak megoldani hiánypótló problémákat, vagy akiket különösen érdekel valami, amit az App Store-ban nem kaphatnak meg, például egy mindenhez hozzáférő vágólapkezelő vagy játékemulátor. Az Apple valószínűleg elégedett lesz ezzel. Minél kevesebb dolog zavarja a pénznyomdáját annál jobb - még akkor is, ha a DMA-megfelelőséggel kapcsolatos megközelítése miatt a vállalat könnyű préda az uniós szabályozók számára.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások