Az Apple késlelteti MI-funkcióinak európai bevezetését

Az Apple késlelteti MI-funkcióinak európai bevezetését

2024. június 24. 10:40, Hétfő
A cég a brüsszeli versenyjogból fakadó "szabályozási bizonytalanságokra" hivatkozik, azaz szerintük az EU adatvédelmi szabályai veszélyesek a magánélet védelmére nézve. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója szerint ezek az új funkciók a "következő nagy lépés", amely a vállalatot a generatív mesterséges intelligencia korszakába repíti.

Az Apple bejelentette, hogy ugyan még idén megjelennek világszerte az iPhone telefonok új mesterséges intelligencia funkciói, de azok a brüsszeli új versenyszabályokból eredő "bizonytalanságok" miatt nem lesznek elérhetők azonnal Európában. Az Apple két héttel ezelőtt mutatta be a funkciókat, köztük az "Apple Intelligence" szolgáltatáscsomagot és az OpenAI-val való partnerséget, amit Tim Cook vezérigazgató azon "következő nagy lépésként" jellemzett, amely a technológiai óriást a generatív mesterséges intelligencia korszakába repíti.

Az Apple azonban közölte, hogy a rendszer uniós szabályokkal való kompatibilissé tételének bonyolultsága - amely arra kényszerítette, hogy az iOS-szoftver és az App Store szolgáltatásainak kritikus részeit harmadik felekkel interoperábilissá tegye - azt jelenti, hogy az uniós felhasználók bizonyos funkciókat nem kapnak meg a globális indulással párhuzamosan. "A digitális piacokról szóló törvény által okozott szabályozási bizonytalanságok miatt úgy gondoljuk, hogy három ilyen új funkciót - iPhone Mirroring, SharePlay képernyőmegosztás-fejlesztések és Apple Intelligence - nem tudunk idén bevezetni az uniós felhasználóink számára".

A DMA az EU új digitális szabálykönyve, amelynek célja, hogy a helyi startupok versenyezhessenek a nagy techcégekkel, amelyek többsége amerikai székhelyű. A DMA egyebek mellett arra kényszeríti a nagy digitális platformokat, hogy osszák meg az adatokat másokkal, és megtiltja nekik, hogy saját szolgáltatásaikat a riválisoké elé rangsorolják. Az Apple és Brüsszel csatározásba keveredett a szabályok betartása miatt, miután az EU márciusban vizsgálatot indított annak kivizsgálására, hogy a vállalat továbbra is aláássa-e a versenyt.

Az Apple Intelligence a társaság saját generatív MI-modelljeinek egy olyan csomagja, amely olyan új funkciókat szabadít fel, mint az írást segítő eszközök, a kép- és emoji-generálás, valamint az erősebb Siri asszisztens. Ezeket személyre szabottan a felhasználóra igazítják, és az adatokat az ügyfelek iPhone-jain és az Apple adatközpontjaiban dolgozzák fel, ami a vállalat szerint fontos adatvédelmi és biztonsági garanciát jelent. Az OpenAI-val való partnerség eközben lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az összetettebb lekérdezéseket az Apple ökoszisztémáján kívülre irányítsák, mivel a ChatGPT-t a világ egyik legerősebb generatív MI-modellje működteti. Az Apple elmondta, hogy további ilyen partnerségeket köthet olyanokkal, mint a Google, ahol a Gemini modell állna a háttérben.

Az Apple operációs rendszereinek következő verziójának két másik, az EU-ban késedelemmel járó fejlesztése lehetővé teszi, hogy a felhasználók Mac számítógépükről irányíthassák iPhone-jukat és megoszthassák a készülékükhöz való hozzáférést. Az Apple elmondta, hogy reméli, hogy a funkciókat előbb-utóbb az uniós felhasználók számára is elérhetővé teszi, de ezeket alaposan át kell vizsgálnia, hogy ne ütközzenek az uniós szabályokba. A világ többi részén az Apple Intelligence várhatóan az iOS 18, az iPadOS 18 és a macOS Sequoia operációs rendszerekkel együtt jelenik meg még idén.

"Nagyon motiváltak vagyunk, hogy ezeket a technológiákat minden felhasználó számára elérhetővé tegyük" - közölte az Apple. Az MI-modellek futtatásához szükséges hardverkövetelmények miatt az Apple Intelligence csak az A17 Pro chippel felszerelt legújabb iPhone-okon és az újabb M sorozatú chipekkel felszerelt Maceken és iPadeken fog futni. Elemzők szerint az MI-funkciók az iPhone-tulajdonosokat új modellekre való frissítésre ösztönözhetik. Az Apple elmondta, hogy az Európai Bizottságnak tisztáznia kell, hogy milyen szintű hozzáférést kell biztosítaniuk harmadik feleknek az Apple Intelligence funkcióihoz, valamint az eszközmegosztáshoz. Az iPhone-gyártója régóta kritizálja a DMA-t, mondván, hogy az adatvédelmi kockázatoknak teszi ki a felhasználókat, mivel aláássa az Apple szoftveres ökoszisztéma feletti szoros ellenőrzését.

Nem az Apple az első nagy technológiai vállalat, amelynek mesterséges intelligencia-útitervét az uniós szabályok megzavarják. A hónap közepén a Meta az adatvédelmi biztosok nyomására közölte, hogy nem fogja piacra dobni legújabb mesterséges intelligencia modelljeit Európában. Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve szerint: "Az EU 450 millió potenciális felhasználóval rendelkező vonzó piac, és mindig is nyitott volt minden olyan vállalat számára, amely az európai belső piacon szolgáltatásokat kíván nyújtani. Szívesen látjuk a kapuőrök szolgáltatásait Európában, feltéve, hogy betartják a tisztességes verseny biztosítását célzó szabályainkat."

Az Apple figyelmeztetése azt követően hangzott el, hogy nemrég kiderült, hogy a brüsszeli szabályozók a következő hetekben a DMA-szabályok megsértésével fogják megvádolni az Apple-t.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások