P4-Rambus vs. DDR - 1:0

P4-Rambus vs. DDR - 1:0

2001. május 17. 06:49, Csütörtök
A különböző hardvergyártó cégek legfrissebb jelentései szerint május folyamán már több Rambus memóriát támogató Pentium 4-es alaplapot adtak el, mint egyéb DDR memóriák fogadására alkalmas alaplapot.

Ez elsőre talán meglepően hangzik, azonban ha jobban belegondolunk, ez a tény több dologgal is magyarázható. Az elmúlt időkben az Intel Pentium 4-es processzorok köré épülő rendszerek ára sokkal kedvezőbb lett, hiszen nemrégiben komoly árcsökkentésen estek át a Pentium 4-es processzorok, a hozzájuk passzoló alaplapok, valamint a korábban csillagászati összegekbe kerülő Rambus memóriák ára is folyamatosan csökkent, ami egyébként nagyrészt az egyre nagyobb gyártókapacitású gyártósorok beindításának köszönhető. Nagyjából tehát ezekkel az indokokkal magyarázható a Pentium 4-es rendszerek egyre növekvő népszerűsége, de a Pentium 4 térnyerésében a DDR-es rendszerek sikertelensége is szerepet játszott.

A felhasználók nagyobb része viszonylag gyorsan felmérte a helyzetet, miszerint a DDR memóriák, és a hozzájuk illeszkedő alaplapok nem igazán nyújtanak megfelelő teljesítményt. Tény, hogy a DDR memóriás rendszerek gyorsabbak a régebbi PC100-as, vagy PC133-as SDRAM memóriákkal szerelt rendszereknél, ám a teljesítménynövekedés egyáltalán nem jelentős, vagyis az alaplapi memóriák terén a DDR memóriák korántsem hoztak akkora változást, mint azt a közelmúltban a grafikuskártyák piacán tették.

A legtöbb eddig publikált DDR-es alaplapteszt azt mutatja, hogy a valós alkalmazásokban a DDR SDRAM mindössze 10 százalékkal segíti nagyobb összteljesítményhez a rendszereket, ami ahhoz képest, hogy a PC2100-as DDR SDRAM még manapság is kétszer annyiba kerül, mint a jóöreg SDRAM, elég szomorú. A Pricewatch website legfrissebb adatai szerint, míg egy 256 MB-os normál SDRAM 38 dollárba kerül, addig egy 256 MB-os DDR SDRAM 86 dollárt kóstál. Ez már csak azért is érdekes, mert a legtöbb memóriagyártó cég már hosszabb ideje azzal hitegeti a jónépet, hogy a két memóriatípus hamarosan egy árkategóriába tartozik majd.

Jelenleg egyébként a világ legtöbb DDR-es számítógépének alaplapján az ALi cég MAGiK 1-es chipsete trónol, mely chipset eléggé megosztja a közvéleményt, ami ugyancsak nem tesz jót a DDR-es rendszerek népszerűségének. Jelenleg még nagy kérdés, hogy milyen változások következnek majd be a piacon akkor, amikor megjelennek az első DDR-es Pentium 4-es rendszerek, vagyis amikor a két új, eddig össze nem férő technológia találkozik egymással.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások