Újfajta kijelzőket mutatott be a Toshiba

Újfajta kijelzőket mutatott be a Toshiba

2001. június 5. 00:17, Kedd
[CNet] A japán Toshiba az LCD kijelzők fejlesztése és gyártása terén megszerzett tapasztalatát újabban a kijelzők következő generációjának, az úgynevezett OELD kijelzőknek a megalkotására használja fel.

Az OLED kijelzők (Organic Light Emitting Diode - szerves alapú fénykibocsájtó dióda) számos szakértő szerint a jövő kijelzőit jelenthetik a mobil eszközök számára. A Toshiba, amely a világ egyik vezető LCD kijelzőgyártója, szerdán jelentette be első OLED kijelző prototípusát. A 2,85 colos kijelző 260 ezer szín megjelenítésére képes, és hordozható eszközökben való alkalmazásra (mobiltelefon, kéziszámítógép) fejlesztették ki a cég mérnökei. Az OLED kijelző tömegtermelése 2002. áprilisában fog elkezdődni, de a társaság nagyobb, notebookokban is alkalmazható méretű modellek kiadását is tervezi.

Az organikus fénykibocsájtó diódák (OLED), amelyeket organikus elektroluminescens kijelzőknek is neveznek (Organic Electroluminescent display - OELD) könnyen leválthatják az LCD kijelzőket, mivel azoknál olcsóbban előállíthatóak, és szebb, fényesebb képet nyújtanak. "Hosszútávon vizsgálva az OELD kijelzők olcsóbbak, fényesebbek, vékonyabbak lehetnek, mint LCD társaik, ráadásul videólejátszáshoz is jobban megfelelnek" - mondta Barry Young, a DisplaySearch elemzője.

Tömegtermelésben előállítva az OELD kijelzők hozzávetőlegesen 20%-kal lennének olcsóbbak, mint az LCD-k. Mindez a kisebb alkatrészigénynek, és a kevesebb gyártási lépésnek köszönhető, mondta Young. Az organikus kijelzők olyan anyagot tartalmaznak, amely áram hatására fényt bocsájt ki, így nincs szükség háttérvilágításra, mint az LCD-k esetében. A háttérvilágítás nélkül ezek a kijelzők vékonyabbak, könnyebbek lehetnek, fogyasztásuk pedig drasztikusan lecsökken.

Az új OELD kijelzők egyelőre csak havi néhányezres mennyiségben készülnek a világon, élettartamuk pedig kisebb az LCD-knél, jellemzően 10000 - 15000 óra. A Toshiba új OELD-jei ráadásul csak 5000 óra várható élettartammal rendelkeznek. A Sony februárban már bemutatott egy 13 colos OELD változatot, amely 800 x 600 -as felbontásra képes, a tömeggyártása azonban csak 2003-ban kezdődik meg. Young szerint a Sony és a Toshiba OELD kijelzői különböző, konkurens technológiákkal készültek.

A Toshiba polimer technológiája során a fénykibocsájtó anyagot rányomják az alapanyagra, a Sony ellenben ráfolyatja a fénykibocsájtó molekulákat az alapanyagra, és megvárja amíg megszárad. Young szerint korai lenne megmondani, melyik technológia a jobb, de szerinte a Toshiba komoly eredményt ért el. "A rányomásos felvitel leegyszerűsíti a gyártási folyamatot, amely tovább csökkentheti a költségeket. A Sony eljárása viszont már hivatalosan is hozzáférhető."

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások