Kereszttűzbe kerülhetnek az internetszolgáltatók

Kereszttűzbe kerülhetnek az internetszolgáltatók

2001. június 10. 14:46, Vasárnap
[CNet] Az internetszolgáltatók egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a kalózok és másolásjogi szervezetek kiéleződő harca közepedte. A szolgáltatók helyzetét a kalózok növekvő száma, a zene- és szoftveripar fokozódó nyomása, és az új technológiák is nehezítik.

Egyes felmérések szerint az illegális internetes szoftver- és zenemásolás rendkívül gyors ütemben terjed. Egyre több kalózoldal található a neten, a különféle fájlcsere-szolgáltatások pedig a pereskedések ellenére egyre népszerűbbé válnak. A zenekiadók és szoftvercégek érdekeit képviselő szervezetek egyre erőteljesebben küzdenek a kalózkodás ellen, a jelek szerint azonban mindhiába.

Hogy mi köze mindehhez az internetszolgáltatóknak? A különféle szervezetek az utóbbi időben gyakran fordulnak a szolgáltatókhoz, és bizonyos weboldalak eltávolítását, és egyes felhasználók kitiltását követelik, mindez azonban teljes mértékben ütközik az ISP-k (internetszolgáltatók) érdekeivel, amelyek a felhasználóikból tartják el magukat. A zeneipar és az ISP-k közötti ellentét az utóbbi időben már olyannyira elmérgesedett, hogy a szolgáltatók egy része egész egyszerűen nem hajlandó eleget tenni a kiadók kéréseinek.

A szakértők szerint a P2P rendszerek megjelenéséig minden rendben volt. A szolgáltatók külön kérés nélkül, automatikusan eltüntették a rendszerükről a jogsértő anyagokat, ha pedig ez nem történt meg, a különféle másolásjogi szervezetek kérésére mindenképp lekerültek a rendszerekről a felfedezett törvénysértő tevékenység alapjául szolgáló oldalak.

A P2P rendszerek, élükön a Napsterrel azonban rövid idő alatt felborították az ISP-k és másolásjogi szervezetek közötti együttműködési viszonyt. A P2P (Peer to Peer - Egyenrangú hálózat) alapú rendszerek alkalmazásakor az illegálisan terjesztett szoftverek, filmek, és zenék a felhasználók gépein találhatók, az eltávolítás lehetősége így nem áll fenn az ISP-k számára. A kiadók és érdekképviseleteik ezért újabban egyenesen azt követelik, hogy az ISP-k adják ki az illegális tevékenységet folytató felhasználók adatait, és tiltsák le őket a rendszerről.

Mindez azonban komoly problémákat vet fel. Az első ilyen a felhasználó titkos adatainak kiszolgáltatása. Elég egy eset aminek híre kel, és az adott ISP felhasználóinak száma máris gyorsan tart a nullához. A második probléma szintén azon alapul, hogy a szolgáltatók elveszítik letiltott ügyfeleiket, akik ezután egy vasat sem fizetnek a társaságnak.


Az Intel révén a P2P a rákkutatást is segíti

Mindezek következtében úgy tünik, az internetszolgáltatók kezdik megelégelni a kiadók követeléseit, amelyek egyértelműen rontják az ISP társaságok megítélését és csökkentik bevételeiket. Az amerikai ISP-k legnagyobbjai, a Verizon és az EarthLink, valamint számos kisebb társaság nemrég ellenszegült a másolásjogi szervezetek kérésének, és nem hajlandó kitiltani az illegális szoftvermásolást folytató felhasználóikat. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a jelenlegi törvényekből nem derül ki egyértelműen, bűncselekmény-e a különféle szoftverek P2P hálózatokon keresztüli felajánlása mások számára.

Egyes elemzők véleménye szerint a kiadók egyébként is saját maguk alatt vágják a fát, hiszen hosszadalmas pereskedéseikkel csupán azt érik el, hogy az emberek felfigyelnek, és egyre többen és többen tudják meg: az interneten másolásvédett, drága szoftverekhez, zenékhez, videókhoz ingyen lehet hozzájutni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások