A nagy testvér jobban figyel

A nagy testvér jobban figyel

2001. június 28. 13:26, Csütörtök
A jövő elektronikus hadviselését inkább az intelligens szoftverek hajtják majd végre, mint a számítógép hackerek, jelentette ki egy CIA hírszerzési tiszt. Lawrence Gershwin a kongresszus gazdasági bizottsága előtti felszólalásában mondta el, hogy a növekvő számítógépes erő megváltoztathatja az információért folyó hadviselést az elkövetkezendő években. Gyakorlatban, az emberi intelligenciát utánzó programok mindennapos fegyverként lehetnek számon tartva.

"Mindkét oldal kifejleszthet önálló szoftver "ügynököket". Ezek intelligens, mobil és önmagukat másoló szoftverek, melyek bebarangolják a hálózatot adatgyűjtés vagy más számítógépes hálózatok műveleteinek felderítése céljából." Függetlenül dolgozó programok, melyek képesek alap dolgok elvégzésére már szinte hétköznapinak számítanak. Gyakran használják őket információkereséshez, de néha a hackerek is bevetik támadásaik során. Májusban például egy számítógépes "féreg", mely a sadmind/IIS névre hallgatott arra volt kiképezve, hogy automatikusan olvashatatlanná tegye áldozatai weboldalait.

Gershwin elmondta, hogy lehetséges sokkal intelligensebb "ügynökök" kifejlesztése mind az Egyesül Államok, mind ellenségei részéről a számítógépes hálózatok támadásának és védelmének automatizálására. Véleménye szerint a magányos hackerek, sőt még a számítógépes terroristatámadások is kisebb veszélyt rejtenek jelenleg a nemzeti infrastruktúrára, mint a külföldi kormányok. John Doughman, a Cambridge-i Egyetem számítógép-tudományi karáról elmondta, hogy a virtuális ügynök csak egyike lesz a kormányzatok új fegyvereinek a jövőben. A Védelmi Minisztérium által készített márciusi tanulmány elismeri a nemzetközi információs hadviselés veszélyét. Rávilágít a hadsereg számítógépes infrastruktúrájának sebezhető pontjaira és javasolja a kormányzatnak, hogy foganatosítson ellenintézkedéseket annak érdekében, hogy megvédje magát egy "információs offenzívától".

A számítógépes bűnözés is előtérbe került és egy új nemzetközi megállapodás született a hackerek, vírus-írók és Internetes csalók ellen. A végleges változatot június 29-én adja közre az Európai Tanács, mely 43 európai országot érint az Egyesült Államok és Japán mellett. A megállapodás feljogosítja a kormányzati szerveket, hogy felügyeljék a számítógépes forgalmat, illetve nemzetközi együttműködést sürget. Hogy milyen visszhangja lesz a megállapodásnak, még nem tudni, de máris több emberi jogi szervezet kritikája érkezett az eddigi változatok ellen, miszerint azok túl messzire mennek. "A törvénykezés nincs egyensúlyban az egyéni emberi jogokkal," - mondta Yaman Akdeniz, az egyik szervezet elnöke. "Nem sok változást várok a legújabb változatban sem".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások