Elnyomták az oroszok az amerikaiakat a MIR-en?

Elnyomták az oroszok az amerikaiakat a MIR-en?

2001. július 5. 13:53, Csütörtök
Minden mosoly és magasztos beszéd ellenére - melyek leginkább a kameráknak szóltak - azok az amerikai űrhajósok, akik a Mír űrállomás fedélzetén éltek nehezebben viselték az ottlétet, mint orosz társaik, jelentette az a pszichológus, aki a Míren uralkodó hangulatváltozásokat tanulmányozta.

Az amerikaiak, akik részt vettek a NASA Mír programjában a Moszkva melletti irányító központban, a munkakörülményekkel sem voltak elégedettek, legalábbis sokkal kevésbé, mint az oroszok. A felállás minden esetben egy amerikai és két orosz űrhajós volt, és bármilyen tapasztalt volt is az amerikai, az oroszok kívülállóként kezelték. Ezeket a tényeket Dr. Nick Kanas tárta a nyilvánosság elé, aki több mint két évig figyelte a Míren és az orosz irányító központban uralkodó kedélyállapotot, illetve a Mír megszűnése óta, a nemzetközi űrállomással kapcsolatban látja el ezt a feladatot.


A NASA biztos benne, hogy Kanas az Alfán egy vidámabb csapattal fog találkozni. "A depressziót nehéz elrejteni, és én egyáltalán nem érzékelem," - mondta John Curry, repülési igazgató. "Sokat tanultunk a Mír példájából" - tette hozzá Curry, aki együtt érez mind a hét asztronautával, akik 1995 és 1998 között az űrállomás lakói voltak, különösen Norman Thagard-del, aki elsőként érkezett az állomásra és ő volt, aki leginkább hangot adott a problémáinak. "Norm nagyon el volt szigetelve".

Az Alfa legénységének rendelkezésére áll egy telefon, amin akárkit, akármikor felhívhatnak akit szeretnének, egy laptop és egy műhold segítségével. Ez az űrkomplexumon eszközölt legutóbbi fejlesztés. A Mír legénységének be kellett érnie a szórványos beszélgetésekkel amikor használható volt a rádió vonal mely főként üzleti célokat szolgált - orosz üzleti célokat. Az Alfa lakóinak több látogatója is akad, ebből következik, hogy több szállítmány érkezik és távozik, mint a Mír esetében. Például az e havi űrsikló szállítmányával az űrbázison szolgálatot teljesítő két amerikai és egy orosz űrhajós megrendelésére kávé is kerül a fedélzetre.

Az Alfa újabb, tisztább, csillogóbb, komfortosabb - egy szóval felemelőbb - környezet. Mindazok ellenére, hogy jó néhány héten keresztül gondok voltak a robotkarral és a számítógéppel, itt senki sem panaszkodik tűzesetekre, ütközésekre, mérgező szivárgásokra és egyéb hasonló tényezőkre, mint ami a Mír űrállomáson tapasztalható volt. Szólni kell az akkori földi irányításról is, ahol viszont az amerikaiak voltak többségben. Ennek ellenére a földön még rosszabb volt a helyzet. Az asztronauták, ha gond adódott, a földi irányítást okolták amiért nem működnek együtt kellőképpen, az irányítás válaszul a vezetőséget okolta. A Mír szerencsétlenségei mindenki idegeire negatívan hatott. Az amerikaiaknak főleg a beilleszkedés okozott gondot, bár a legtöbben magukba fojtották az elégedetlenséget. Az oroszoknál a felszereléssel adódó problémák vezetik a listát, ezután következik pénz, azaz a fizetés.

Az asztronauták elégedetlensége leginkább a kulturális elszigeteltségből és a kisebbségi érzetből adódhatott. Kanas véleménye szerint a háromfős legénység nem igazán ideális. "Ahol egy ember más mint a másik kettő, ott óhatatlanul felvetődik a többségi-kisebbségi vagy a bűnbak szerepének kérdése" - mondta Kanas. A legénység számát azonban nem lehet növelni, mivel az űrállomáshoz csatolt Szojuz mentőkapszula csak három személyes. Amíg nem lesz nagyobb mentőhajó a NASA-nak meg kell maradnia a háromfős határnál.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások