Beültették az első teljesen önműködő műszívet

Beültették az első teljesen önműködő műszívet

2001. július 6. 14:28, Péntek
Az Egyesült Államokban beültették az első teljesen önműködő mechanikus szívet. A mérföldkőnek számító operáció végzetes szívbetegségben szenvedők ezreinek jelenthet újabb lehetőséget az életre.

A meg nem nevezett páciens hét órás műtét után jelenleg a louiseville-i kórházban lábadozik. Laman Gray és Robert Dowling, a Louseville Egyetem orvosai végezték el a 75000 dolláros szerkezet beültetését. Az orvosok elmondták, hogy az első emberi beültetéseket kizárólag olyan betegeken hajtják végre, akik 30 napon belül belehalnának krónikus szívpanaszaikba. A mesterséges szívet a Massachusetts székhelyű Abiomed fejlesztette ki, mely ellentétben az eddigi szívműködést segítő eszközökkel, teljes egészében a mellkasban helyezkedik el. A mesterséges szív akkuja a befogadó mellkasában van.

"Az volt a célunk, hogy a többi ember mellé állítva, ne legyen külsőleg látható különbség " - mondta Ed Berger, az Abiomed elnökhelyettese. A szív többek közt egy motort tartalmaz, ami erős, hajlékony műanyagból készült membránok és szelepek segítségével működteti a pumpát. "Milliónyi cikluson keresztül kell bírnia az igénybevételt és összeegyeztethetőnek kell lennie a vérrel a rögök kialakulásának elkerülése végett" - mondta Robert Kung, a fejlesztők egyike.

A motort egy belső lítium elem működteti, amely körülbelül másfél óráig bírja. Amikor az elemek közel állnak a lemerüléshez egy hordozható külső egysége segítségével újratölthetőek, a páciens bőrén keresztül elektromos indukció módszerével további energiát biztosítva a műszívnek. További elektronikus részek mérik a nyomás mértékét, ezáltal meghatározva, mikor kell felgyorsítania a szívverést, hogy párhuzamban legyen a páciens által végrehajtott gyakorlatokkal és a váratlan behatásokkal. Az egész együttesen alig egy kilóval növeli viselője súlyát.

Az új technológia jóváhagyása azon kiterjedt teszteken alapul, melyeket az emberével közel azonos súlyú borjakon végeztek. A műszív több hónapon át ugyanúgy viselkedett, mint az igazi, egészen addig, amíg a borjak ki nem nőtték azt. Csupán Amerikában több mint 100000 koszorúér vagy szívtáji rendellenességben szenvedő beteg vár szívátültetésre évente. Ezzel szemben mindössze 2000 beültethető szív áll általában rendelkezésre, jókora hiányt hagyva maga mögött.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások