Videójátékok és a művészet

Videójátékok és a művészet

2001. július 19. 19:59, Csütörtök
A '70-es évek elején Nolan Bushnell, az Atari alapítója, tulajdonképpen egy forradalmat indított el, amikor megalkotta az első videojátékot, a Pongot.

A játék hatalmas siker volt, annak ellenére, hogy nagymértékű esztétikai egyszerűség jellemezte: két kis téglalap alakú ütő, egy négyzet alakú labda, és egy vonal a pálya közepén. A Pong óta azonban hatalmas fejlődésen mentek keresztül a videójátékok. Az olyan játékok mint például az Unreal, vagy a Quake három dimenziós virtuális világokat mutatnak be nekünk, élethű hangokkal, részletesen kidolgozott grafikával, és nem egyszer nagyszerű történettel.

Lehet-e azonban a művészet egy formájának tekinteni a videójátékokat? Ez lesz az egyik kérdés, amit a Média Művészetek Tanácsa a San Franciscói Művészeti Múzeumban megrendezésre kerülő szimpóziumon megvitat majd. A megjelentek között lesz Nolan Bushnell, a Pong megalkotója, és az Atari alapítója; Will Wright, a SimCity és a Sims szülőatyja; Lev Manovich médiaművész, teoretikus, és a The Language of New Media (Az új média nyelvezete) című mű szerzője; és Margaret Crane médiaművész.

Az Artcade címen futó tanácskozás tárgya lesz többek között a játékok áttekintése a '70-es évektől napjainkig, kiadás előtt álló játékok demói, illetve olyan művészek CD-ROM-jai és online munkái, akik alkotó tevékenységükhöz a videójátékokat használják kiindulási pontnak. Olyan témákat, mint például a játékokban megtalálható erőszak hatása, rengetegen kiveséztek már, azonban sem a múzeumok, sem a média nem foglalkozott a játékok és a művészetek egymásra való hatásával.

A játékokat széles körben nem fogadják el művészeti formaként, és a komoly kritikusok is gyakran elutasítják ezt, de az utóbbi időben egyre több humanista és művész kezd felfigyelni a videójátékokra. Az olyan játékok, mint például a Myst, elmosták a határt a játékokban való történetmesélés, és a művészi elbeszélések között. A játékosok és a művészek is egyetértenek abban, hogy a videójátékok továbbra is fejlődni fognak művészeti téren, és talán nemsokára egy művészeti ágnak is számítanak majd.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások