Rátaláltak Dzsingisz Kán sírhelyére?

Rátaláltak Dzsingisz Kán sírhelyére?

2001. augusztus 22. 04:29, Szerda
Régészek csoportja "példátlan felfedezésként" jelentett be egy temetkezési helyet észak-kelet Mongóliában, melyről azt feltételezik, hogy Dzsingisz Kán földi maradványait rejtik.

A temetkezési helyet, mely a 13. századi uralkodó nyughelyéül is szolgálhatott, amerikai és mongol régészek csapata fedezte fel. A lelet újra írhatja a történelemkönyveket, legalábbis ami a mongol uralkodó végső nyughelyét illeti. Ha a sír valóban Dzsingisz Kán maradványait tartalmazza, ahogy a régészek feltételezik, akkor nagy valószínűséggel további nagy méltóságok sírjai is ott lesznek, mint például Kublai Káné, Dzsingisz unokájáé.

"Példátlan felfedezés" - nyilatkozta a New Scientist magazinnak John Woods, az expedíció koordinátora, a Chicago Egyetem történésze. "Mindazon által meg kell vizsgálnunk a területet régészetileg, mielőtt megerősíthetnénk ezt a rendkívüli leletet. További ásatásokat végzünk, újabb amerikai és mongol szakértők bevonásával, illetve nemzetközi Közép Ázsia specialisták segítségével".

Woods becslése szerint a temetkezési hely legalább 20, de akár 60 sírt is tartalmazhat. Még soha nem ásták ki, így nagy valószínűséggel a sírok mellett értékes régészeti leletek tömegét is magában rejtheti. A sírok puszta száma, a felfedezés melyet egy 3,5 méter magasságú, háromszög alakú fal vesz körül és a lelet Dzsingisz Kán szülőhelyéhez közeli elhelyezkedése, mind arra mutat, hogy ez az 1206-ban minden mongolok urának kikiáltott uralkodó nyughelye.

Az ásatás a mongol fővárostól, Ulan Batortól 320 kilométerre fekszik északi irányban, jóval keletebbre Burkan Kaldun hegyeitől, ahol eddig feltételezték a sírhelyet. A mongol kormány még nem adott engedélyt a hivatalos tudományos ásatás számára. Woods csapata, mely tagja a Mongol Tudományos Akadémia történelmi intézetének egy munkatársa is, biztos az ásatás folytatásában.

A helyi kincsvadászok és földtulajdonosok azonban veszélyeztethetik a felfedezést. A régészek felfogadtak egy őrző csapatot és tárgyalásokat kezdtek a tulajdonosokkal is a terület megóvása érdekében. Peter Edbury, a Cadiff Egyetem történésze aggodalmát fejezte ki, ha nem érkezik meg az engedély a hivatalos feltárásra, az ásatás a fosztogatók martalékává válhat.

A lelet óriási történelmi jelentőséggel bírna. Dzsingisz Kán hatalmas birodalmat hozott létre, összefogva az egymásra acsarkodó klánokat a 13. század elején. A történészek katonai és politikai újítónak tartják, míg a mongolok a nemzet atyjaként tisztelik a mai napig. Valódi sírhelye évszázadokon át ismeretlen volt, a legendák szerint szolgák és katonák készítették, akiket kivégeztek a hely titokban tartása érdekében.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások