2001. augusztus 26. 06:52, Vasárnap
Számítógépes biztonsággal foglalkozó szakemberek a napokban bejelentették, hogy a világhálón egy olyan új, rendkívül káros féreg ütötte fel a fejét, mely azzal kecsegteti a gyanútlan felhasználókat, hogy kiirtja a számítógépükön található vírusokat, azonban a féreg a gyakorlatban érintetlenül hagyja a számítógépeken esetlegesen megtalálható vírusokat, és tönkreteszi a merevlemezen található fájlokat.
A Win32.All3gro.A névre keresztelt vadonatúj féreg a szakértők szerint tehát jófiúként próbál meg viselkedni, így próbálja meg ugyanis átejteni a felhasználókat. Az elmúlt időkben egyébként már több olyan féreg is feltűnt az interneten, mely úgymond jótevőként viselkedett, vagyis megpróbált bizonyos vírusokat kéretlenül is kiirtani a felhasználók gépéről, ám a férgek ezen tevékenységük után általában mindig hagytak nyitott kapukat a felhasználók rendszerein. Mostani cikkünk alanya azonban ráadásul semmi jót sem tesz, csak azt állítja magáról. A számítógépes biztonsági szakemberek egyébként egybehangzóan állítják, hogy még a teljesen ártalmatlan, sőt jóindulatú, segítőkész férgek is nagyon károsak lehetnek a számítógépes társadalomra, vagyis a "jó féreg" nagyon rossz ötletnek bizonyul.
"Egy féreg, még amennyiben jó szándékú is, egyáltalán nem kívánatos. Az ilyen férgek működésüket tekintve ugyanolyanok, mint az eleve károsnak szánt férgek, vagyis ugyanolyan veszélyeket rejtenek magukban. A felhasználóknak egyébként nincs semmilyen kontrolljuk sem az állítólagos jószándékú férgek felett" - nyilatkozta Vincent Weafer, az antivírus szoftverek fejlesztésével foglalkozó Symantec cég igazgatója, majd hozzátette, hogy a Win32.All3gro.A nevű féreg egy "New antivirus tool" című, és egy "Antivirus.exe" nevű fájlt tartalmazó e-mail formájában érkezik meg a felhasználókhoz.
"Nagy felelőtlenség "jóindulatú" férgeket szabadítani a világ számítógépes társadalmára. Vajon honnan tudják majd a felhasználók egy ilyen féregről, hogy ténylegesen teljesen ártalmatlan, sőt segítőkész? Az ilyen férgek vajon nem terhelik majd le a nemzetközi számítógépes hálózatot, és vajon nem fertőznek meg olyan számítógépeket is, amelyeknek semmi szükségük sincs a kéretlen segítségre? Ráadásul az sem elhanyagolható szempont, hogy egy jól megírt jószándékú férget a rosszindulatú felhasználók pillanatok alatt képesek úgy átalakítani, hogy kizárólag rombolásra és károk okozására legyen képes" - mondta a napokban Russ Cooper, a TruSecure cég szakértője.