IBM: molekuláris méretű áramkör

IBM: molekuláris méretű áramkör

2001. augusztus 28. 04:42, Kedd
Az IBM kutatói hosszas, megfeszített munka után a közelmúltban elkészítették azt a számítógépes áramkört, amely egyetlen molekulára épül. A fejlesztés a jövőben a jelenleginél nagyságrendekkel kisebb és gyorsabb, rendkívül alacsony fogyasztású processzorok és chipek megalkotásához lesz használható.

Az IBM vasárnap jelentette be, hogy a cég kutatói elkészítették azt a logikai áramkört, amely a szén atomok köralakú struktúrájára épül, és 100 ezerszer vékonyabb, mint az emberi hajszál. A mostani áttörés az idei második, amelyet az IBM kutatói értek el a szén nanocsövek alkalmazásával, amelyek egyszer a szilícium chipalapanyagok leváltói lehetnek majd.

"A szén nanocsövek jelenleg a legigéretesebb alternatívát jelentik a szilícium leváltására a chipgyártásban abban az esetben, ha a szilícium-alapú chipek mérete immár nem lesz tovább csökkenthető" - mondta Phaedon Avouris, az IBM projektjének vezető kutatója. "Az ilyen szén nanocsöves elektronikák hihetetlen miniatürizációt tesznek majd lehetővé, és rendkívüli teljesítményre lesznek képesek."

A szilícium leváltására 10-15 éven belül lesz szükség, a technológia ugyanis várhatóan ennyi idő múlva éri el korlátait. Avouris nem tudta pontosan megmondani, hogy a nanocsöves chipek teljesítménye milyen lehet majd, de elmondása szerint Moore törvénye követhető lesz velük. Mint ismeretes, Moore törvénye (Gordon Moore - az Intel társalapítója) szerint a chipek tranziszorainak száma és teljesítménye 18-24 havonta megduplázódik.

Az IBM elmondása szerint a szén nanocsövek kibocsájtott jele elég erős ahhoz, hogy ezek a nanocsövek vezérelni tudják egymást. Mindez a nanocsöves chipek megalkotása szempontjából rendkívül fontos. A szén nanocsöves chipek fejlesztése két éven belül elkezdődik, az első ilyen technológiájú, működő chipekre azonban 10-15 évet várni kell majd.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások