Intel Fejlesztői Fórum 2001 Ősz

Intel Fejlesztői Fórum 2001 Ősz

2001. szeptember 8. 22:22, Szombat
Igéretes jövő áll a Pentium 4 előtt

Az Intel Pentium 4 és AMD Athlon processzorok párharca némileg a repülő és a Forma 1-es autó versenyére emlékeztet. A repülő lassan, nehézkesen indul, és kezdetben gyorsulása is elmarad a Forma 1-es autóétól. Miután azonban a Forma 1-es autó gyorsan elérte végsebességét, a repülő lassan behozza lemaradását, és onnantól kezdve megállíthatatlan, hiszen a Forma 1-es autónál sokkal nagyobb sebességre képes.

Bár a repülő és Forma 1-es autó példája kissé merésznek tűnhet, valójában pontosan ez a helyzet áll fenn az Intel Pentium 4 és AMD Athlon processzorok között. A Pentium 4 döcögve indult, a kezdeti modellek még az előző generációs Pentium III csúcsmodelljeit sem tudták igazán felülmúlni teljesítményükkel, az AMD Athlonokat pedig semmiképpen. Az Athlonok azonban a jelenlegi 1,4-1,5 GHz környékén lassan kezdik elérni a technológia korlátait, a Pentium 4 viszont még csak most kezd felnőni. Az AMD tervei szerint októberben megjelennek a Palomino magos Athlonok, amelyek a jelenlegi Thunderbird modelleket fogják leváltani. Az új mag a jövő év elejére várható 130 nm-es gyártási eljárással együttesen nyilvánvalóan az órajel további emelését célozza. Azt, hogy a 130 nm-es csíkszélesség és a Palomino mag együttesen mekkora növekedést tesz majd lehetővé az órajelben, egyelőre nehéz lenne megmondani.


A Pentium 4 jövője ennél sokkal élesebben látszik. Az Intel várhatóan novemberben adja ki az első 130 nm-es eljárással készülő, Northwood Pentium 4-eseket, amelyek a jelenlegi Willamette változatok 256 KByte másodszintű (L2) cache-jének a kétszeresét, 512 KByte-ot fognak tartalmazni. A várhatóan 2,2-2,4 GHz-en debütáló Northwood Pentium 4 processzorok ezzel a magas órajelen túl is, további teljesítménynövekedést érnek majd el. Az Intel vezetői az IDF-en elmondták, hogy a társaság a Pentium 4 teljesítményét az órajel növelése mellett egyéb megoldásokkal is növelni fogja. A megnövelt L2 cache-méret az ezen irányú erőfeszítések első lépcsőfoka.

A 2,0 GHz-es Pentium 4 változat egy komoly lélektani határhoz ért, az IDF-en azonban mégsem ez jelentette az igazi érdekességet a Pentium 4 processzorok terén. Az Intel a konferencián bemutatott egy Northwood magra épülő, 130 nm-es Pentium 4 processzort, amely minden további nélkül működött 3,5 GHz-en. A társaság vezetői bejelentették, hogy a 3,5 GHz-es Pentium 4 már a jövő évben forgalomba kerül, és a mintadarabot elnézve mindez mégcsak nem is tűnik meglepőnek, sőt még az sem, hogy a vezetők szerint a 10 GHz-es modell is megjelenik 3 éven belül.

Milyen rendszerek fogják támogatni a jövő Pentium 4 CPU-it?

Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi memóriák, buszrendszerek és periféria interfészek nem megfelelőek már egy 3,5 GHz-es processzorhoz sem, egy 10 GHz-es modell kiszolgálásához pedig méggyorsabb alrendszerek szükségesek. Az Intel a fejlesztés alatt álló 3GIO (Arapahoe) technológiát ezekhez a processzorokhoz fejleszti. Bár a technológia 2003 előtt semmiképpen nem jelenik meg az eszközökben, a PCI-SIG azonban máris elfogadta a 3GIO-t, mint a PCI-t leváltó szabványt.


Sean Maloney alelnök
A 3GIO-t a merevlemez interfészek terén a Serial ATA fogja kiszolgálni, a grafikus port pedig egy egyelőre ismeretlen nevű, soros kialakítású AGP utód lesz. Mindez meglehetősen egyértelműnek tűnik, az alkalmazott memóriákat illetően azonban már több a kérdőjel. Egyesek -nem teljesen alaptalanul- úgy gondolják, az Intel a Pentium 4 kiadásakor azért választotta a Rambus DRAM technológiát, mert ez tűnt a legalkalmasabbnak a Pentium 4 jövőbeli, 5-10 GHz-es változatainak kiszolgálására. A Rambus DRAM-ok viszonylagosan magas ára, valamint a felhasználók ellenszenve a tisztességtelen lépéseket elkövető Rambus Inc. iránt azonban olyan váratlan fordulatot hozott, amely következtében az Intel nem kerülhette el más memóriatípusok támogatását.

Bár a Rambus DRAM jelenleg egy elbukott technológiának tűnik a DDR-SDRAM-mal szemben, könnyen elképzelhető, hogy a memóriatípus a jövőben újból hódítani fog. A DDR-SDRAM egyesek szerint egy köztes lépcsőfok az SDRAM és a Rambus DRAM technológiák között, és egy bizonyos, nem túl távoli pont után már nem lesz alkalmas az egyre gyorsuló processzorok kiszolgálására. A Rambus DRAM azonban nem fog szükségszerűen a DDR-SDRAM helyébe lépni. Az 533 MHz-ről induló DDR-II SDRAM technológia kifejlesztése már végső stádiumában van, és 2003-ban várhatóan megjelennek az első DDR-II-alapú rendszerek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások