Kibővül a Seti@home projekt

Kibővül a Seti@home projekt

2001. október 9. 05:38, Kedd
A jövőben valószínűleg egyre nagyobb esély lesz arra, hogy amennyiben egy idegen civilizáció jeleket próbál meg küldeni nekünk, azt mi venni is tudjuk majd, ugyanis a peer-to-peer kommunikációs hálózatba kötött több millió számítógépet használó Seti projekt vezetői bejelentették, hogy a vizsgált elektromágneses jelek frekvenciasávját ki szeretnék bővíteni.

A Seti@home projekt egyik tudósa a bejelentés kapcsán elmondta, hogy a frekvenciasáv kibővítésére azért kerülhet sor, mert a közelmúltban olyan sok új felhasználó lépett be a projektbe, hogy fenáll a "veszélye" annak, hogy hamarosan nem tudnak már annyi feldolgozandó adatot biztosítani, amennyire minden gond nélkül lenne kapacitás. A vizsgált frekvenciasáv kiterjesztése egyébként megközelítőleg hússzor több feldolgozásra váró adatot jelent majd, vagyis a Seti@home projekt továbbra is várja azon lelkes új felhasználók jelentkezéseit, akik számítógépük amúgy esetleg kárba vesző teljesítményét fel szeretnék áldozni a tudomány oltárán.


A Seti@home projekt vezetői elmondták, hogy a projekt két nagyobb feladattal rendelkezik, ugyanis egyrészt rögzíteni kell az űrből jövő jeleket, másrészt pedig elemezni kell ezen adatokat. Korábban a nem kielégítő elemzési teljesítmény jelentette a Seti projekt számára a szűk keresztmetszetet, manapság azonban a több mint hárommillió Seti@home felhasználó már olyan komoly számítási teljesítményt bocsát a projekt rendelkezésére, hogy a kutatók a vizsgált frekvenciasáv kiterjesztése mellett döntöttek. Szakértők szerint a naponta több ezer új felhasználót regisztráló Seti@home projekt manapság már olyan komoly számítási teljesítménnyel rendelkezik, hogy bármelyik szuperszámítógépet képes maga mögött tudni.

"A Seti@home projekt számítás teljesítménye a közelmúltban oly mértékben megnőtt, hogy a vizsgált frekvenciasáv kiterjesztése nélkül fennáll a veszélye annak, hogy felhasználóinkat nem tudjuk ellátni a megfelelő mennyiségű adattal" - nyilatkozta Dan Werthimer, a Kaliforniai Egyetem vezető tudósa, aki egyébként a Seti projekt egyik vezetője is egyben.

A probléma megoldása érdekében a Seti@home egy Linux-alapú szupergyors digitális adatrögzítő berendezést állít üzembe, mely megközelítőleg tízszer nagyobb adatrögzítési sebességre képes, mint a korábban használt berendezés. A Seti@home projektnek ez az új eszköz egyébként egy fillérjébe sem került, ugyanis a Hewlett-Packard teljesen ingyen bocsátotta azt a kutatók rendelkezésére.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások