AMD Athlon XP: a tények

AMD Athlon XP: a tények

2001. október 11. 05:53, Csütörtök
Szorítkozzunk a tényekre, és röviden tekintsük át a napokban bejelentett, jelenlegi legnagyobb teljesítményű AMD processzor, az Athlon XP adatait! A processzor teljes neve AMD Athlon XP 1800+, azonban ez a szám nem a valós működési frekvenciát jelenti, hanem azt, hogy az AMD szerint a processzor egy 1800 MHz-es frekvenciájú Intel Pentium 4-es processzorral nyújt közel egyforma teljesítményt. Az új processzor valós működési frekvenciája tehát nem 1800 MHz, hanem "csak" 1533 MHz, az integrált L1 cache memória mérete pedig 128 KB, melyből 64 KB adatcache, a fennmaradó 64 KB pedig utasításcache, és természetesen a másodszintű gyorsítótár sem hiányozhat a chipből, melynek mérete 256 KB.

A 0,18 mikronos gyártási technológiával készülő, 266 MHz-es rendszerbusz frekvenciájú processzor magmérete 128 négyzetmilliméter, tranzisztorainak száma pedig 37,5 millió. A már jól ismert Socket A tokozású Athlon XP processzorok támogatják az AMD-féle 3DNow! és az Intel-féle SSE utasításkészletet, azonban az SSE2 támogatás az AMD chipek esetében egyelőre még várat magára. Az Athlon XP 1,75 V-os működési feszültséget igényel, és az AMD szerint a fogyasztása, valamint hőtermelése jelentős mértékben csökkent az előző generáció Athlon processzorokhoz képest, melyek fogyasztására leginkább a 70-80 W-os értékek voltak a legjellemzőbbek.


Az AMD az Athlon XP processzor termékcsaládban jelenleg négy processzort kínál, melyek közül a legnagyobb teljesítményű 1,533 MHz-es frekvenciájú változat az Athlon XP 1800+ ezres tételben 252 dollárba kerül. Második a sorban az 1,47 GHz-es frekvenciájú AMD Athlon 1700+, melyet a teljesítményskálán lefelé haladva az 1,4 GHz-es Athlon XP 1600+ és az 1,33 GHz-es Athlon XP 1500+ követ.

Az Athlon XP processzor pozitívumai közé tartozik a korábbi AMD chipekhez képesti nagyobb teljesítmény, az SSE utasításkészlet támogatása, valamint, hogy a Socket A tokozás révén a régebbi alaplapokban is alkalmazható. Az Intel a gyártási technológia tekintetében azonban már megelőzte az AMD-t, ugyanis sikerült átállnia a 0,13 mikronos csíkszélességre, persze ezt az AMD sem hagyhatja válasz nélkül, így hónapokon belül várható a 0,13 mikronos AMD processzorok megjelenése.

Az Athlon XP 1800+ és Intel Pentium 2 GHz-es processzorokkal végzett első tesztekből kiderül, hogy az AMD-s rendszer összteljesítménye általában 18-20 százalékkal nagyobb az Inteles rendszerénél, azonban a kifejezetten Intel processzorra, valamint SSE2-re optimalizált szoftverekben az Intel Pentium 4 könyvelhet el hasonló mértékű előnyt. A játékosok számára fontos 3DMark 2001 tesztben az AMD processzora 5 százalékkal teljesített jobban az Intel csúcsprocesszoránál, vagyis az AMD újfent egy rendkívül nagy teljesítményű és nem utolsó sorban relatíve olcsó processzorcsaláddal rukkolt elő, amikor piacra dobta az Athlon XP chipeket.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások