Lapos külalak

Lapos külalak

2001. október 12. 18:40, Péntek
Igéretes technológia az LCD-k gyorsaságának megnövelésére

A japán Mitsubishi Electric által kifejlesztett Feed Forward (FFD - Előtöltés) technológia rendkívül igéretes megoldásnak tűnik az LCD kijelzők képfrissítési sebességének megnövelésére. A technológia arra a tényre épül, miszerint a folyadékkristályos kijelzők megjelenítési ideje nagymértékben függ attól, hogy milyen megelőző állapotból milyen fényességűre kell beállítani az adott képpontot.

A kutatók hosszas mérések után megállapították, hogy a világos cella feketébe váltása igényli a legkevesebb időt, ami körülbelül 8 ms. A feketéből világosba (fehérbe) váltás szintén rövid, 17 ms-os idő alatt megy végbe. Nagy időigényű művelet viszont az egyik köztes szürkeárnyalatból (illetve köztes fényességi állapotból) a másikba váltás. Ez a művelet 30-40, esetenként 54 ms-ot is igénybe vehet. A magyarázat meglehetősen egyértelmű: feketébe váltáskor a cellára maximális feszültséget kell kapcsolni, ami meggyorsítja a folyadékkristály reakcióját. Fehérbe váltáskor a feszültség nullára esik, ami szintén viszonylag gyors változást idéz elő. Köztes árnyalatból egy másikba váltás azonban a szükséges feszültség precíz beállítását igényli. Bár mindezen művelet elektronikus megvalósítása gyors, a kis feszültségkülönbség miatt maga a folyadékkristály lassan reagál.

Egyre nagyobb teret hódítanak a Tablet Pc-k

Felvetették a kérdést a kutatók, mi történik akkor, ha a cellának nem a kismértékű sötétedésre, illetve világosodásra adnak utasítást, hanem a fekete, illetőleg fehér állapotba váltáshoz, a vezérlőfeszültség azonban megszűnik, mielőtt a cella teljesen elsötétülne, vagy kivilágosodna. A vizsgálatok teljes sikerrel zárultak, vagyis a megoldás működött, méghozzá jóval gyorsabban, mint hagyományos vezérlés esetén. Meg kell azonban jegyezni, hogy bizonyos műveletek, mint például a fehérből feketébe váltás, illetve ennek fordítottja értelemszerűen nem lett gyorsabb az FFD alkalmazásával sem. Ezen műveletek azonban eddig is viszonylag gyorsan zajlottak, ezért ez nem jelent különösebb problémát. Az FFD technológiát alkalmazó LCD prototípusok meglepően jó minőségű, gyors frissítésű képet alkottak, és a hirtelen változó képek, ami például videók esetében gyakori, nem hagytak csóvát.

A kezdeti teszteket később hosszas vizsgálatok követték, amelynek célja az volt, hogy a kutatók megállapítsák, a meghatározott állapotváltozásokhoz milyen úton lehet a legrövidebb idő alatt eljutni. Ezek az adatok később eltárolásra kerültek, és szükségesek lesznek az FFD kijelzők, illetve vezérlőik gyártásához. A Mitsubishi képviselői szerint az első FFD eljárást alkalmazó LCD kijelzők 2002 első negyedévében jelenhetnek meg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások