Windows XP - A holnap markában

Windows XP - A holnap markában

2001. november 1. 22:34, Csütörtök


Akár ezzel a James Bond filmcímmel is jellemezhetnénk a Microsoft új operációs rendszerét, hiszen leváltásra került a Windows platform legjobbja, a tavaly debütált Windows 2000. Azonban hasonlóan méltó utódja követi a trónon, ám immáron nagyobb "tapasztalattal", de ugyanolyan megbízhatósággal a Windows XP.

Az "XP" rövidítés már ismerősen csenghet a nemrég bevezetett Office XP kapcsán, az eXPerience szó jelentése tapasztalat, élmény. Márpedig élményben nem lesz hiányunk, ha leváltjuk elavult, vagy megunt rendszerünket a Windows XP-re, mert az egyik legfőbb erőssége a multimédia, legyen az akár audió, videó vagy játék. No persze mondhatjuk, hogy ezt már a WinME is tudta, ettől még nem kell váltani. De ha szóba kerül annak stabilitása bizony akadnak kételyek (és ezt még a Microsoft is elismeri), ellenben az XP a már régóta létező és sokkal stabilabb NT kernelre épül, úgy mint elődje a Windows 2000.

Az új operációs rendszer megjelenése fontos lépés volt a Microsoft-nál is, ugyanis már régóta tervezték, hogy összevonják a Win9X ágat a stabilabbnak mutatkozó NT-vel ami eddig inkább a vállalati szférában volt jelen. Ezt az ígéretüket most beváltották, lássuk mi lett az eredménye.


A fejlesztés alatt Whistler kódnevet viselő rendszer nem keverendő össze a Neptune projekttel, ez utóbbi fejlesztését leállították. Ez teljesen szakított volna a ma ismert Windows-okkal és egy teljes egészében HTML és XML alapú "internetes munkaasztal" lett volna. Szerintem erre még nem érett meg világ, ám ennek előjele már mutatkozik .Net néven. Ezt most nem részletezném e cikk keretein belül (ahhoz kevés lenne a hely), ám fontosnak tartottam megemlíteni, mert a Whistler projekt szerver ága már ehhez fog igazodni várhatóan jövő év tavaszán.

"Vedd könnyedén"

Ha még nincs rutinunk oprendszer telepítésében akkor is nyugodtan neki állhatunk, itt nem sok változás van főleg a Windows 2000 telepítőjéhez képest. Ha csak nem az, hogy még kevesebbet kérdez, engem leginkább a Mandrake Linux-ra emlékeztet egyszerűségében. Az ismert hardware-k listája gyakorlatilag 100%-os, ha valaki nem biztos, hogy eszközei megfelelnek-e az XP-nek az alábbi linken ellenőrizheti:
   
  • http://www.microsoft.com/hcl/default.asp

    Lehetőség van természetesen egy korábbi rendszerről frissíteni, azaz upgrade-elni, így megmaradhatnak beállításaink, programjaink. Ez a szolgáltatás Windows 98-től felfelé kompatibilis. A hivatalosan megjelölt minimum gépigény 233 MHz-es processzor, 64 MB RAM és 1,5 GB tárhely, ezek természetesen csak a rendszer minimális működéséhez elegendőek, a "használható" működéshez lényegesen erősebb gépre van szükség, ami a mai memória és processzor árak miatt már nem elérhetetlen állapot. A körülbelül 50-55 perces telepítés végeztével a rendszer felajánlja a további felhasználók létrehozásának lehetőségét, ezt véleményem szerint érdemes későbbre hagyni, mert itt nem lehet módosítani azok jogosultságait.

    Klikk ide!    Klikk ide!

    A bejelentkezést követően máris egy teljes multimédiás asztal fogadja az újdonsült felhasználót. Bár ebből is kettő, azokban a gépekben ahol előre telepített Windows van az asztalon találunk ikonokat is, a dobozos verzióban csak egy kuka került rá. Ez is egy hasztalan újítás a Microsoft részéről, szerinte az asztal legyen szinte üres és mindent a megújult Start menüből lehessen elérni. A fejlesztés alatt még Start Panelt emlegettek, ez kifejezőbb lett volna. Még mielőtt elindulna az ember a felfedezőútra az oprendszerben, máris figyelmeztetet egy kis buborék az óra mellett, hogy bizony a rendszert aktiválni kell telefonon vagy Interneten, különben 30 nap után zárolja magát és onnantól tapasztalatom szerint csak csökkentett üzemmódban használhatjuk. Bár fura hogy ott is lehet állítani az 1024x768-al felbontást és nagyobb színmélységet...

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások