Razzia a warezcsoportok ellen

Razzia a warezcsoportok ellen

2001. december 12. 16:08, Szerda
John Ashcroft főügyész bejelentése szerint három egymástól független hatósági akció eredményeképpen a szövetségi ügynökök mintegy 100 illegális szoftverkalózt tartoztattak le világszerte. A "Buccaneer" (kalóz) "Bandwidth" (sávszélesség) és "Digital Piratez" fedőnevű akciók a "warezscene" minden területét átfogták.

A főügyész szerint ez volt az eddigi legagresszívebb akció az illegális szoftverkereskedelem ellen, de hiába hitték a bünözők, hogy a digitális kor és az Internet mögé bújva nem kell félniük a hatóságoktól. Véleménye szerint a tegnapi akció jelentős mérföldkőnek számit a globális problémának számító harcban. "A gyanúsítottak letartóztatása egy nagyon alapos beépített FBI akciónak köszönhető, és egyértelmű üzenet lesz az ilyen bűncselekményeket elkövetők számára" - nyilatkozta Robert S. Mueller FBI igazgató.

Az akciók célpontjai az Egyesült Államokban és 5 másik országban (Ausztrália, Kanada, Finnország, Norvégia és Nagy-Britannia) magánszemélyek és szervezetek ("warez" csoportok) voltak, melyek az interneten keresztüli illegális szoftverek, mozifilmek és számítógépjátékok terjesztésére szakosodtak. A nyomozás még e hónap folyamán is folytatódik a személyek azonosításával.


Robert Mueller FBI igazgató (balra) John Ashcroft (jobbra) főügyész mellett

Operation Buccaneer: A több mint egy éven át tartó akció végén 58 vezető, illetve tag ellen adtak ki körözést az Államokban és más országokban. Ez volt az első hasonló célpontú, a határokon túlnyúló hatósági akció, mely a szervezetek legkényesebb pontjaira csapott le. A hadművelet elsőszámú célpontja a "DrinkOrDie" nevezetű warezcsoport volt, melynek kb. 40 tagja van világszerte. A nagyon jól szervezett, sejtszerűen felépített bünözőcsoport a legújabb számítógépes szoftverek, játékok és mozifilmek feltörésére, a másolásvédelem eltávolítára és később annak többszáz internetes helyre való terjesztésére specializálódott. Mivel ezen csoportok szállítói számos esetben a vállalatok belső emberei közül kerülnek ki, a kalóztermékek gyakran még a hivatalos megjelenés előtt, vagy azt órákkal követően már letölthetőek voltak. A többszázezer másolat által okozott kár millió dollárokban mérhető.

Operation Bandwidth: A 2001. december 11-én kicsúcsosodó beépített hadművelet több mint 30 ember elleni körözéshez vezetett az Egyesült Államokban és Kanadában. Az akció keretében a hatóságok létrehoztak egy warezsite-ot, melyet az FBI felügyelt. Az akció két éves ideje alatt több mint 100.000 file (12 ezer féle program, film és játék) haladt rajta keresztül, és több mint 200 személy vett részt a szoftverek feltöltésében. Ezek a személyek még a hivatalos megjelenés előtt elérhetővé tették a szoftvereket.

Operation Digital Piratez: Az akció eredményeképpen 9 ember ellen adtak ki körözést. A nyomozás keretében FBI titkosügynökök sikeresen beszivárogtak több különböző warezszervezetbe. A nyomozás nem csak a warezsiteokat és az azokat menedzselőket érintette, hanem az eredeti programokat másolhatóvé tévő cracker-csoportokat is.

Mindhárom fenti akciónál számos szerzői jogok védelmével foglalkozó szervezet, mint az Interactive Digital Software Association, a Business Software Alliance, a Motion Picture Association és független vállalatok, mint a Microsoft és a Sega is együttműködtek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások