Sötétben tapogatóznak a gömbvillámot megfejteni akarók

Sötétben tapogatóznak a gömbvillámot megfejteni akarók

2001. december 21. 21:48, Péntek
Továbbra is zavarba ejtő a gömbvillám a tudósok számára, jelenti a New Scientist magazin egyik napokban közölt írása. A tudósok szerint közel tíz szakterület bölcsességeire lenne szükség, hogy megmagyarázzák ezt a bizarr jelenséget. A fényesen izzó gömbvillám több mint egy percig lebeg a felszín felett, általában olyankor, amikor a közelben vihar van. Bár a szemtanuk jelentéseit sokszor csak a fantáziájuk szüleményének tartják, az elmúlt évtizedek több mint 10000 megfigyelése meggyőzte a tudósokat, hogy valóban létezik.

A brit Royal Society új tanulmánya számos eddig nyilvánosságra nem került gömbvillám észlelést gyűjtött össze. Egyikük részletesen leírja hogyan hagyott egy fényes gömb egy kosárlabdányi lyukat egy oregoni ház bejárati ajtaján bemutatkozás gyanánt, majd szépen lenavigált az alagsorba, ahol egy régi mángorlón próbálta ki erejét.

A jelentések megmagyarázása azonban rendkívül bonyolult. A gömbvillám úgy ragyog, mint egy 100 wattos izzó, bár nincs egyértelmű energia forrása. Nem sugároz hőt, mégis képes az üveget megolvasztva keresztül lebegni az ablakokon. A fő elmélet szerint a gömbvillám akkor alakul ki, amikor egy villám szilícium-dioxidot párologtat el a talajból. A szilícium pára finom porrá áll össze, melyet elektromos töltések tartanak egyben, így alakul ki egy lebegő gömb, ami oxidálódik és ezáltal ragyog.


"Biztos vagyok ezen a ponton, a válasz a kémiai reakciók rendkívül aprólékos levezetésében rejlik" - mondta John Abrahamson az új-zélandi Canterbury Egyetem kémikusa.

Egy másik lehetőség hogy a villámlás által ionizált levegő vízzel vegyülve forró plazmagömböt hoz létre melyet egy jóval hűvösebb víz és ion borítás fed. Az új tanulmány azonban azt állítja, hogy egyetlen elmélet sem tükrözi a teljes valóságot. A gömbvillám valószínűleg több különböző folyamat eredménye. Laboratóriumban már sikerült előállítani ezekből a folyamatokból egy gömbvillám szerű jelenséget, ám az jóval kisebb volt méretben és élettartamban is, mint a természetben előforduló változata. Egy szokatlanul nagy példány 100 méter átmérőjű volt és több mint 5 percen át észlelték az ausztráliai Queenslandben.

"Fontos, hogy kipróbáljuk és megértsük ezeket a dolgokat" - mondta David Turner, aki több mint egy évtizeden át tanulmányozta a gömbvillámokat. ám ehhez a tudomány különböző területeit kell összefogni az oktató fizikától a szervetlen kémiáig, hogy meg lehessen magyarázni a jelenséget.

Turner szerint a "poltergeistnek" tulajdonított kísérteties tárgymozgatásokat is a gömbvillám okozhatja. Abrahams hozzá teszi, hogy valószínűleg a spontán emberi öngyulladás is ennek következtében történhet, azok a ritka esetek, amikor az emberek megmagyarázhatatlan módon lángba borulnak.

A tudósok szerint, ha teljesen megértik a furcsa jelenséget és laboratóriumban is elő tudják állítani, az új utat biztosíthat nagy hőfokú kölcsönhatások tárolására, melyből az ipar is profitálhat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások