3, +1 ráadás: DDR alapú Pentium 4 megoldások

3, +1 ráadás: DDR alapú Pentium 4 megoldások

2002. január 8. 17:55, Kedd


Szinte biztosra vehető, hogy az Intel Pentium 4 processzora a 2002-es évben Magyarországon is igen széles körben elterjed. A processzor már adott, kérdés azonban, hogy milyen chipkészlettel szerelt alaplapot érdemes választani hozzá. Intel CPU-hoz Intel chipkészlet illik, mondják sokan, ezesetben azonban nem ilyen egyszerű a döntés.

Az Intel Pentium 4 2000 novemberi megjelenése óta számos chipkészlet látott napvilágot a processzorhoz. A különböző platformok mind teljesítményben, mind árban jelentős különbségeket mutatnak, így érdemes alaposan átgondolni, milyen alaplapot lenne érdemes választani az olcsónak éppen nem mondható chiphez.

Amennyiben az alkalmazható memóriákat vesszük figyelembe, a Pentium 4-hez máris három különböző megoldás választható. Ez azonban szerencsére nem okoz túlzottan nagy fejfájást, mivel jelenleg egyedül a DDR-SDRAM memóriák képeznek elfogadható alternatívát az általános célú P4 rendszerekhez. A hagyományos PC133 SDRAM-ok teljesítménye egy P4 kaliberű processzorhoz már nem megfelelő, és valljuk be, nem is célszerű alkalmazásukkal visszafogni a viszonylag drága rendszer teljesítményét. A Rambus DRAM-ot illetően pedig, nos lassan maga az Intel is lemond a túlságosan drága memóriatípus általános alkalmazásáról. A cikk ezért elsősorban a DDR-SDRAM memóriákhoz készített Pentium 4 chipkészletekkel foglalkozik.


0.13 micronos P4 processzormag
Letettük a voksunkat a DDR (Double Data Rate - Kétszeres adatátviteli Sebességű) SDRAM memóriák mellett, az elérhető Pentium 4 chipkészletek között azonban még mindig könnyen el lehet veszni. Az Intellel együtt jelenleg négy gyártó kínál DDR-SDRAM alapú Pentium 4 chipkészletet asztali rendszerekbe, igaz egy cég licensz nélkül teszi mindezt. A DDR-rel ráadásul az alkalmazni kívánt memória típusát sem határoztuk meg túlzottan precízen, mivel a jelenleg általánosnak számító DDR266 (PC2100, 2,1 GByte/s) mellett hamarosan kaphatóak lesznek a nagyobb adatátviteli sebességet nyújtó DDR333 (PC2700, 2,7 GByte/s) változatok is, amelyek egycsatornás kialakításban is megközelítik a kétcsatornás PC800 RDRAM sebességét (3,2 GByte/s).

A Pentium 4 megjelenését követő háromnegyed évben a chipkészlet kiválasztása senkinek nem jelentett különösebb problémát, mivel egyedül az Intel i850-es chipkészlet volt elérhető PC800 Rambus DRAM memóriák kizárólagos támogatásával. Az i850-alapú Pentium 4 rendszerek teljesítménye nagyjából megfelelt az elvárásoknak, a drága Rambus DRAM memóriákkal azonban a felhasználók döntő többsége nem tudott megbékélni, és inkább Pentium III, illetve AMD Athlon-alapú rendszert választott.

A Rambus DRAM-ok kizárólagos támogatása megpecsételte a Pentium 4 kezdeti eladásait, és legyen bármennyire is kellemetlen egy Intelhez hasonló óriáscégnek egy hibás lépést beismerni, a társaságnak szép csendben váltania kellett. Mivel azonban az Intel teljesen biztos volt a Rambus DRAM általános elterjedésében, a társaság mérnökei nem igazán kapkodták magukat egy SDRAM, illetőleg DDR-SDRAM chipkészlet kifejlesztésére a Pentium 4-hez. A váltás így meglehetősen hosszú időbe telt, ráadásul az eredmény sem teljesen tökéletes. Bár a 2001 harmadik negyedében kiadott Brookdale (i845) kétségkívül egy remekül sikerült, megbízható chipkészlet, a PC133 SDRAM-ok nem valók a Pentium 4-hez, és ezen nincs mit szépíteni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások