Csillagvizsgálót a Holdra!

Csillagvizsgálót a Holdra!

2002. január 10. 14:30, Csütörtök
Számos tudós szorgalmazza egy rádióteleszkóp felállítását a Hold távolabbi oldalán abban a reményben, hogy a világegyetem olyan hullámhosszaira hangolódhatnánk, amit ez idáig még soha sem hallhattunk.

Egy ilyen obszervatórium, melyet a Hold árnyékol, mentes lenne a Földről kibocsátott rádiójelek zavaró hatásaitól. Mitöbb ráhangolódhatna olyan hihetetlenül alacsony rádió frekvenciákra melyek normális esetben visszaverődnek bolygónk atmoszférájáról. A csillagászok egyelőre tanulmányozzák a tervezet megvalósíthatóságát, melyet robot berendezések felhasználásával, távirányítással építenének meg.

"Teljesen új rálátást nyit az univerzumra" - áradozott Yuki David Takahashi, a skóciai Glasgow Egyetem csillagásza a hold-obszervatórium számára anyagi támogatást toborzó weboldalon. "Ez olyan, mintha mindig vörös szemüveget viseltünk volna. Levéve felfedezzük a piros virágokat, a piros almát és a vörös lángokat." Az új képességeivel a hold-obszervatórium eddig azonosítatlan jelenségeket vizsgálhatna.

Claudio Maccone, a torinoi Asztrodinamikai Központ tudósa szerint 15 éven belül megépíthető lenne a csillagvizsgáló, ha a NASA, az ESA és más nagy kormányzati intézetek biztosítanák a szükséges dollár milliárdokat.

"Hiszek benne, hogy megépül" - nyilatkozta Maccone a brit központú New Scientistnek, aki októberben jelentésben szeretné közzétenni a tervezett expedíciót a Nemzetközi Űrhajózási Akadémia számára. Az idő azonban telik és ez kritikus lehet. A Földtől egyre nagyobb távolságokban keringő műholdak szaporodásával veszélybe kerül a Hold túloldalára tervezett "rádió oázis".

Két alkalmasnak tűnő pontot határoztak meg a Holdon, az egyik a Daedalus, a másik a Saha, mindkettő ijesztő méretű kráter, többtucatnyi kilométeres átmérővel. Gyakorlatilag a SETI-t is bevonták a tudósok, mivel a földönkívüli intelligencia után kutató projekt szintén érdeklődik a holdbéli megfigyelőpont iránt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások