Microsoft: nem adjuk a Windows forráskódokat

Microsoft: nem adjuk a Windows forráskódokat

2002. február 15. 12:51, Péntek
A Microsoft működésével úgymond nem szimpatizáló amerikai államok jogi képviselői továbbra sem adják fel elveiket, és most újfent arra kérik a szövetségi bíróságot, hogy kötelezze a szoftvercéget arra, hogy hozza nyilvánosságra szoftvereinek forráskódját. A Microsofttal pereskedő államok úgy vélik, hogy a Microsoft állítólagosan tisztességes szándékaiban csak oly módon lehetne teljes mértékben megbízni, ha az óriáscég közkinccsé tenné operációs rendszereinek forráskódjait, mely kódok egyébként lényegében a világ legdrágább szellemi tulajdonai közé tartoznak, hiszen a Microsoft rajtuk keresztül óriási bevételre tesz szert.

"Úgy vélem, meg kellene akadályozni, hogy a Microsoft szoftverei titkos forráskódját a jövőben is úgymond várfalként használja, mely mögé senkinek nincs betekintési joga. Tarthatatlan, hogy a Microsoft minden, a szoftverei belső architektúrájával kapcsolatos vizsgálatot megtagad" - áll a szoftvercéggel pereskedő államok által a napokban kiadott hivatalos nyilatkozatban. Az ügyben érintett államok jogi képviselői kedden Colleen Kollar-Kotelly-nek, a Microsoft-üggyel foglalkozó bírónőnek is eljuttatták beadványukat.

A mostani forráskód nyilvánosságra hozási ügy mozgatórugója az, hogy a pereskedő amerikai államok már hosszabb ideje azon dolgoznak, hogy a bíróság kötelezze arra a Microsoftot, hogy jelentessen meg egy olyan minden eddiginél olcsóbb és egyszerűbb Windows operációs rendszert, mely többek között mentes az olyan sallangoktól, mint például az integrált webböngésző, vagy internetes levelező program. A Microsoft az eddigiekben határozottan ellenállt az ilyen javaslatoknak, mondván, hogy a Windows operációs rendszer forráskódja olyan összetett, hogy lényegében nem lehet az államok által javasolt, úgymond kiherélt Windows-t képviselni. Az államok szakértői és jogi képviselői a Microsoft ezen állítását nem tartják hitelt érdemlőnek, és most azért kérik, hogy a szoftvercég hozza nyilvánosságra a Windows operációs rendszerek forráskódját, mert azokból egyértelműen kiderülhetne, hogy a Microsoft igazat mondott, vagy esetleg hazudott.

A pereskedő államok szerint a Microsoft rázós ügyeit csak úgy lehetne lezárni, ha a Microsoft teljesítené az államok nyílt forráskóddal kapcsolatos kéréseit, ugyanis amennyiben csak a szoftvercég saját alkalmazottjai tekinthetnek bele a Windows rendszerek lelkébe, a független bíróság és a felperesek számára lényegében nincs megadva a szabad vizsgálódás lehetősége. A Microsoft képviselői egyébként az üggyel kapcsolatban a napokban mereven elutasítóan nyilatkoztak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások