Komoly visszhangot okozott az "E-hulladék" ügye

Komoly visszhangot okozott az "E-hulladék" ügye

2002. február 27. 00:44, Szerda
Komoly visszhangot okozott a New York Times napokban megjelent írása, miszerint az Egyesült Államok potenciálisan veszélyes anyagokat tartalmazó technikai hulladéka a szegény országokba kerül, mint például Kína és India.

A Basel Action Network és Silicon Valley Toxics Coalition szervezetek szerint a szegényebb országokba szállított, potenciálisan veszélyes anyagokat tartalmazó technikai hulladékok egyre növekvő tendenciája igen súlyos egészségügyi és környezetvédelmi problémákat vet fel.

"Az e-hulladék továbbra is egy piszkos kis titka marad a high-tech forradalomnak. Az elektronikai ipar bizonyos kormányvezetőkkel, és egyes, az e-hulladék újrafeldolgozásában érdekelt csoportokkal együttesen szorgalmasan ügyködik az alapos vizsgálatok kikerülésén" - áll a napokban kiadott tanulmányban.

A jelentés szerint az Egyesült Államok nyugati részéből újrahasznosítási céllal összegyűjtött technikai hulladék 50 - 80 százaléka hajókra kerül, amelyek ázsiai országokba szállítják, ahol a feldolgozás költségei alacsonyak, a környezetvédelmi szabályozás pedig hiányos.

Bár pontos adatok nincsenek, a jelentést készítő szervezetek szerint a világ 500 millió számítógépe 2,87 milliárd kg műanyagot, 716,7 millió kg ólmot, és 286 ezer kg kadmiumot tartalmaz. Az Egyesült Államok területén található nehézfém hulladék mintegy 70 százaléka elektronikai eszközökből származik, áll a jelentésben.

Az Egyesült Államok kormánya, illetve az elektronikai ipar azonnal reagált a New York Times napilapban megjelent írásra, amely szerint a helyzet valóban aggasztó, és minnél hamarabb lépni kell annak megváltoztatásáért. Egyes szervezetek szerint azonban a veszélyes hulladékok mennyisége addig nem fog csökkenni, amíg az ipar az egészségre, illetve környezetre kevésbé ártalmas helyettesítő anyagokat nem talál.

Sokan élesen bírálják ugyanakkor az Egyesült Államok hozzáállását a kérdéshez, mivel az USA az Európai Unióval ellenben nem tartja be azt az 1994-es egyezményt, amely szerint tilos veszélyes hulladékot átszállítani a gazdagabb országokból a szegényebb országok területére. A Basel Convention egyezmény szerint az ilyen jellengű tevékenységre sem az újrahasznosítás, sem egyéb cél nem szolgáltathat indokot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások