Élethű 3D-s megjelenítő rendszer

Élethű 3D-s megjelenítő rendszer

2002. március 4. 01:15, Hétfő
A kanadai Calgary-ben a napokban megnyitottak egy olyan erőteljes számítástechnikai háttérrel rendelkező új laboratóriumot, mely a tudósok szerint a közeljövőben óriási szerepet játszhat abban, hogy a tudomány mielőbb megtalálja a rák és a cukorbetegség minden eddiginél jobb gyógymódjait. A laboratórium legérdekesebb megoldása az a teljesen háromdimenziós számítógépes képmegjelenítési rendszer, mely a különböző sejtek és a különböző vizsgálandó szövetek élethű térbeli megjelenítésére képes, és amilyen rendszerrel eddig leginkább csak a tudományos és fantasztikus filmekben találkozhattunk. A laboratórium számítógépes rendszere egyébként a Sun Microsystems fejlesztése.

A 3,7 millió dolláros költségvetés keretén belül felépített intézmény megnyitóján a tudósok elmondták, hogy jelen pillanatban minden bizonnyal ez a világ legfejlettebb, virtuális valóság technológiákat alkalmazó kutatólaboratóriuma, mely egyrészt páratlan háromdimenziós képmegjelenítő rendszere, másrészt pedig számítógépes rendszereinek könnyű kezelhetősége révén nyerte el ezt a megtisztelő címet. A megnyitón többek között szó esett arról is, hogy a tudósoknak a különböző modellépítési feladatok elvégzése miatt ezentúl már nem kell heteket eltölteniük a laboratóriumi számítógépek előtt ülve, ugyanis a tudósoknak lehetőségük adódik arra, hogy akár otthoni számítógépükön is elkészíthessék az adott munkáikat, melyeket aztán később eljuttathatnak a laboratóriumba, ahol a munkák kielemzése megkezdődhet. A laboratórium működése nagy mértékben a Java 3D programozási nyelvre épül, mely lehetővé teszi, hogy a világ bármely részén élő tudósok hazájukban elkészítsék különböző fejlesztéseiket, és aztán beküldjék azokat az új laboratóriumba.

A kanadai laboratórium egyik talán leginnovatívabb fejlesztése az a háromdimenziós "virtual-reality" képmegjelenítő rendszer, mely lényegében egy 3 x 3 méteres apró helység, melyben a tudósok 3D szemüvegek használatával teljesen élethű háromdimenziós objektumokat láthatnak, így a rendszer segítségével többek közt az is megoldható, hogy a kutatók egy méretes DNS molekula közepébe álljanak, és ott alapos vizsgálódásokat folytassanak. A rendszert kipróbáló szerencsések elmondása szerint a megjelenített háromdimenziós alakzatok annyira élethűen néznek ki, hogy az ember önkéntelenül is meg szeretné érinteni őket.

"Ez egy olyan nagytudású háromdimenziós képalkotó rendszer, mely lényegében bármilyen objektumot képes a lehető legélethűbben megjeleníteni, így segítségével a tudósok virtuális barangolásra indulhatnak az emberi testben, vagy akár egy parányi sejtben is" - nyilatkozta Cristoph Sensen, a Calgary Egyetem biokémikusa.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások