Irányítsuk a számítógépeket gondolatainkkal

Irányítsuk a számítógépeket gondolatainkkal

2002. március 14. 16:01, Csütörtök
Amerikai tudósok olyan eszközt fejlesztettek ki, mely segítségével pusztán a gondolat útján irányítható egy videojáték. A Brown Egyetem kutatása, mint több más korábbi tanulmány majmokon mutatja be, hogyan hasznosíthatók az agy motívumai gépek működtetésére.

A módszernek felbecsülhetetlen értéke lehet a mozgássérültek számára - lehetővé téve a beépített művégtagok irányítását gondolat útján. A gép, amit a tudósok használtak egy számítógépes játékra hasonlított, amelyben a majmok egy piros pontot kergettek keresztül-kasul a képernyőn egy lila ponttal. Először egy botkormánnyal irányították a pontokat, egy idő után azonban a botkormányt kikötötték és az állatok anélkül, hogy tudatosult volna bennük, folytatták a pontok mozgatását a tudatuk segítségével. A művelethez szükség volt azonban egy borsónyi elektródára, amit a majmok agyába ültettek. Ez rögzítette a mozgatóközpontból érkező jeleket - ez az agyterület irányítja a mozgást - miközben rángatták a botkormányt.

A tudósok ezután egy matematikai képlettel elemezték a jeleket, "lefordították" azokat és közvetlenül a számítógépbe irányították, ahol a gép visszaalakította irányokká. Nem ez volt az első alkalom, amikor a tudósok az agy erejét hasznosították mozgások irányítására. Emberek esetében is ültettek már be hasonló eszközt, ami egy kurzor irányítását teszi lehetővé. 1998-ban például az atlantai Emory Egyetem tudósai által közzétett jelentés arról számolt be, hogy egy lebénult ember képes volt egy kis üveg implantátummal működtetni egy számítógépes hangszintézert, mely lehetővé tette számára a kommunikációt.

Egy másik tanulmány bemutatta, hogyan lehet a majmok agyhullámaival irányítani egy több kilométerre lévő robot kart. Több hasonló kutatásokat végeztek rágcsálókkal is. A legutóbbi kísérlet azonban nagyobb jelentőséggel bírt, mivel a felhasznált vékony vezetékek jóval kisebb helyet foglalnak és kevesebb neuron kell működésükhöz. A kutatók szerint munkájuknak számos jelentős alkalmazása lehet. Kizárólag a gondolatainkkal irányítani egy kurzort lehetővé teheti a megbénult személyeknek az e-mail olvasást vagy a barangolást a világhálón. Lehetségesnek tűnik robot eszközök irányítása gondolati úton, melyeken át egyszerűbb fizikai feladatokat hajthatnak végre.

"Célunk kitapasztalni hogyan tervezi meg az agy a kézmozdulatokat, és hogyan használhatjuk fel ezeket az információkat irányító jelként egy lebénult ember esetében" - mondta Mijail Serruya, aki a Brown Egyetem tudóscsoportját irányítja. "Szeretnénk némi szabadságot biztosítani ezeknek az embereknek" - tette hozzá.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások