Újra alkotni az ősrobbanást

Újra alkotni az ősrobbanást

2002. április 10. 12:42, Szerda
Brit tudósok egyre inkább sürgetik egy hatalmas atom-ütköztető építését. Az előreláthatóan 3 milliárd angol fontba kerülő szerkezet újraalkotja az ősrobbanás utáni pillanatokban tapasztalható állapotokat. Segítségével a világegyetemmel kapcsolatos több alapvető kérdésre is választ kaphatunk. A hatalmas fizikakísérlet egy 30 kilométer hosszú alagútban ütközteti az elemi részecskéket. Két technológia van versenyben, mellyel megépíthető lenne a szerkezet, a győztest nyáron fogja kihirdetni egy nemzetközi bizottság. A projekt 10 éve van tervezőasztalon, ahhoz hogy valósággá váljon szüksége lesz Európa, Ázsia és az Egyesült Államok minisztereinek jóváhagyására. Dr. Philip Burrows, az Oxford Egyetem professzora a 2002 évi brightoni Fizikus Kongresszuson kíván felszólalni egy nemzetközi összefogás érdekében, hogy megépítsék az egyedülálló eszközt.

"Végre megállapodás született a három régióban - Európában, az Egyesült Államokban és Ázsiában - a részecskefizikus társadalmak között, miszerint ez lesz a következő projekt" - nyilatkozta a BBC News számára. Céljuk, hogy 2005-ig politikai döntés szülessen, majd 2011-re már működőképessé tegyék a gépet.

A gigantikus részecskegyorsító, összeütközteti az elektronokat és ellentétes társaikat, a pozitronokat. Amikor a részecskék és ellentétes megfelelőik összeütköznek egy energiavillanásban, megsemmisítik egymást, majd nyomukban más részecskék formálódhatnak. A fizikusok remélik, hogy a kísérletek bepillantást nyújtanak a nehezen megfogható Higgs-bozonokba. Az elemi részek standard modelljében ez a közvetítő részecskéje annak az erőtérnek, amely a részecskéket tömeggel ruházza fel, s melynek választ kellene adnia arra a mindeddig megválaszolhatatlan kérdésre, hogy az egyes elemi részecskék tömege miért éppen annyi, amennyi.

Egy hasonló részecskegyorsítót már megépítettek a genfi CERN fizikai laborban. Amint életre keltik és működőképes lesz, fényt deríthet a Higgs-ekre. A CERN régi gépe tavaly lett leállítva, miközben a jelentések szerint a tudósok nagyon közel álltak, hogy valamit találjanak. A chicago-i Fermilab amerikai csapata szintén versenyt fut, hogy megtalálja a nagy becsben tartott részecskét.

Ha viszont kiderül, hogy a Higgs-bozon viszonylag nehéz, akkor csak egy újgenerációs gépezetnek - mint ami a tervekben szerepel - lehet esélye, hogy megtalálja. "Mi szó szerint a tömeg eredetét keressük" - mondta Dr. Burrows. "Tulajdonképpen honnan származik az a dolog, amiből mindannyian keletkeztünk?"

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások