Szemgolyók a laboratóriumból

Szemgolyók a laboratóriumból

2002. április 28. 17:51, Vasárnap
Két japán kutató felfedte korábbi bejelentésük első részleteit, miszerint egy kezdeményből ebihal szemgolyókat növesztettek laboratóriumban. Elmondásuk szerint a szemek az ebihalakba történő transzplantáció során is működőképesek, sőt a békává válás folyamata után is teljes értékűek.

"Egyetlen szemet sem lökött ki az ebihalak szervezete" - mondta Makoto Asashima, a Tokyo Egyetem kutatója. "Az összes béka lát".

Asashima és munkatársa Ayako Sedohara elmondták, ez az első sikeres laboratóriumban növesztett szemgolyó beültetés élő állatba. Eredményeiket csütörtökön jelentették be Sydney-ben, a 29. Nemzetközi Szemészeti Kongresszuson. A kísérletet még nem publikálták, így megnehezítik a hitelesség elbírálásában a szakértők dolgát. Patrick Tam a sydney-i Gyermekgyógyászati Kutató Intézet embriológusa kijelentette, egy teljes ebihal szemgolyó növesztése lombikban, egy egyszerű fényérzékeny sejt nyaláb helyett, technikai bravúr lenne.

Asashima állítása szerint a kitenyésztett ebihal szemgolyók már a beültetés előtt minden szükséges összetevővel rendelkeznek, beleértve a szaruhártyát, a retinát, a szemlencsét és a szemidegeket. A japánok őssejtszerű sejtekből növesztették a szemeket, melyeket egy korai ebihal embrióból nyertek. A sejteket három napig kezelték különböző vegyi koncentrátumokban, mint retinoid sav és activin, ami a sejtek növekedését stimulálja. A beültetést 60 ebihal esetében végezték el. Az egy héttel később elvégzett mikroszkópos vizsgálatok bebizonyították, hogy a szem idegei összekapcsolódtak az ebihalak agyával.

A tudósok azt is elmondták, hogy a laboratóriumi szemek ugyanazt az elektromos tevékenységet végzik, mint a normál szemek és reagálnak a fényre. Az ebihalak egy hányada általában elpusztul az átalakulás során, a japán kísérletben 20 transzplantált béka maradt életben.

Mindazonáltal a szem specialisták figyelmeztetnek, hogy hasonló szövet technikák alkalmazására az emberi vakság kezelése esetében még évtizedeket kell várnunk. Az emberi szem nagyobb és bonyolultabb, ezért sokkal nehezebb egy lombikban kitenyészteni. Mitöbb korábbi kísérletek emberi szem átültetésére mindig kudarccal zárultak, mivel a sebészek képtelenek voltak összekapcsolni az idegeket és a vérellátást. Még ha a sebészek túljutnak is ezeken a nehézségen, a siker akkor sem garantált.

"Rendkívül nehéz lenne az idegszálak növekedését a normális irányban tartani, hogy amikor rápillant valamire, akkor értelmezhető képet kapjon összevisszaság helyett" - figyelmeztet Frank Martin a sydney-i gyermekkorház szemészetének vezetője.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások