Kisebb lett az Itanium 2 magmérete

Kisebb lett az Itanium 2 magmérete

2002. június 14. 10:00, Péntek
Az Intel második generációs 64 bites mikroprocesszora, az Itanium 2 hivatalos Intel források szerint kiadós fogyókúrán esett át az elmúlt hetekben-hónapokban, ami konkrétan azt jelenti, hogy a cég ígéretei szerint pár héten belül forgalomba kerülő újdonság processzormagjának felülete 421 négyzetmilliméter lesz, ami körülbelül tíz százalékkal kisebb, mint a cég által korábban tervezett Itanium 2 magméret. Az Intel egyik munkatársa az üggyel kapcsolatban elárulta, hogy a mindenképpen örvendetes zsugorodás gyártástechnológiai fejlesztéseknek tudható be.

Noha a 0,18 mikronos gyártási technológiák segítségével készülő Itanium 2 az eredetileg tervezettnél kisebb magmérettel kerül majd forgalomba, azt azért továbbra sem lehet mondani, hogy az Intel második generációs IA-64 architektúrájú processzora parányi maggal rendelkezne, mindenesetre tény, hogy az Intel számára rendkívüli fontossággal bír, ha akár a legkisebb mértékben is csökkenteni tudja egy-egy chipjének magméretét, ugyanis adott méretű szilíciumszeletből ily módon több chipet tud legyártani, ami mondanom sem kell, hogy milyen hatást gyakorol a gyártási költségekre. Emlékezetes, hogy a chipgyártó képviselői idén februárban közöltek először nagyobb mennyiségű konkrét információt a McKinley fejlesztési kódnevet viselő új processzorral kapcsolatban, mely chipről az Intel akkoriban azt mondta, hogy 464 négyzetmilliméteres felületű maggal rendelkezik. Szakértők szerint egyébként a kisebb magméret atekintetben is mindenképp előnyös, hogy adott alapanyagból kisebb magméret esetén nagyobb a működőképes, tehát hibátlan processzorok mennyisége, vagyis a gyártás hatékonyabbá válik.

Kétségtelen, hogy az Intel számára rendkívüli fontossággal bír az Itanium 2 sikeres piaci bevezetése, és elmondható, hogy a szakma nagyon komoly elvárásokat támaszt az Itanium 2-vel szemben, melynek úgymond ki kell köszörülnie az Intel becsületén az első generációs Itanium révén esett csorbát. Mint ismeretes, az első Itanium processzorok korántsem teljesítettek valami fényesen, a chipgyártó és partnerei pedig azzal védekeztek, hogy az Itanium igazából csak egy fejlesztési platformot, vagyis lényegében ugródeszkát jelentett a második generációs Itaniumhoz.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások