Veszélyben a JPEG formátum ingyenessége?

Veszélyben a JPEG formátum ingyenessége?

2002. július 24. 14:10, Szerda
Egy kisebb, videókonferencia megoldásokkal foglalkozó társaság azt állítja, a JPEG képformátum olyan technológiákat tartalmaz, amelyek magukba foglalják a társaság bejegyzett szabadalmait.

A JPEG a világháló egyik legismertebb, és legszélesebb körben alkalmazott képformátuma.

Az Austin-i (Texas) központú Forgent Networks a közelmúltban egy sajtóközleményt adott ki weboldalán, amely szerint a társaság birtokában van néhány olyan szabadalomnak, amely a JPEG képformátum alapját képezi. A társaság szerint a szabadalomba foglalt eszközök körébe a digitális kamerák, mobiltelefonok, kamkorderek, PDA-k, szkennerek, és egyéb eszközök tartoznak.

A JPEG technológia mögött álló Joint Photographic Experts Group (JPEG) bizottság elutasít minden olyan probálkozást, amelynek célja licenszdíj szerzése a megoldás használatáért.

"A JPEG bizottság elsődleges célja mindig az volt, hogy technológia licenszdíjak fizetésének szüksége nélkül felhasználható legyen, és csalódottak vagyunk, hogy egyes társaságok megpróbálják keresztülhúzni ezt az erőfeszítést" - mondta Richard Clark, a web szoftverekkel foglalkozó angol Elysium vezetője, és egyben a brit JPEG bizottság elnöke.

Az efféle esetek egyébként mindennaposan az IT iparban, a licenszdíjak fizetéséről való meggyőzés azonban általában igen kemény feladatnak bizonyul.

Mivel a Forgent lépése egy rendkívül elterjedt technológiához kapcsolódik, a bejelentés komoly visszhangot váltott ki az iparban. Annyi azonban hamar kiderült, hogy a társaság követelései nem teljesen alaptalanok. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy egy meg nem nevezett, digitális kamerákat gyártó japán cég áprilisban hajlandó volt 15 millió dollár licenszdíjat fizetni a Forgentnek.

A JPEG technológiákhoz állítólagosan kapcsolódó szabadalmakat a Forgent a Compression Labs 1997-es felvásárlásával szerezte meg, derült ki Ken Kalinoski technikai igazgató nyilatkozatából. Bár a meg nem nevezett gyártó mellett egy másik japán cég, a Sony is beleegyezett a jogdíjak fizetésébe, Kalinoski szerint előbb-utóbb néhány társaság kétségbe fogja vonni a követelés jogosságát. A vezető úgy érzi, társasága kész a jogi küzdelemre.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások