Sun: Jön a hálózati informatika harmadik hulláma

Sun: Jön a hálózati informatika harmadik hulláma

2002. december 2. 12:07, Hétfő
Scott McNealy, a Sun Microsystems elnök-vezérigazgatója a 2002-es őszi COMDEX-en tartott beszédet a hálózati informatika harmadik hullámáról, amely teljesen át fogja alakítani az üzleti életet, hiszen lehetővé teszi a bármilyen eszközzel, bármikor, bárhonnan történő kapcsolódást, kommunikációt és kereskedelmet. Minden eszköz, amelyben digitális szív dobog, egy sokkal hatékonyabb és válaszkészebb üzleti infrastruktúrához fog kapcsolódni, amely egyre inkább személyre szabott, és egyre relevánsabb szolgáltatásokat fog kínálni, egyre alacsonyabb költségen.

"Az informatika ma túlságosan bonyolult" - jelentette ki McNealy. "A bonyolultság pedig nem biztonságos, költséges, és nehezen tartható karban. Ha ez így megy tovább, rövidesen minden 30 év alatti személyt rendszergazdának kell kiképezni. A Sunnál mi világszínvonalú tehetségeinket, kutatási és fejlesztési erőforrásainkat és partnereink globális hálózatát egyaránt arra sarkalljuk, hogy oldják meg a költségek és a bonyolultság problémáját. A technológia problémáit technológiákkal kell megoldani, nem embertömegekkel."

A Sun tervei szerint mintegy 10 milliárd dollárt fog költeni a következő öt évben kutatásra és fejlesztésre, felvásárlásokra és egyéb tevékenységekre annak érdekében, hogy valóra váltsa ezt a jövőképet. A tervezett befektetés a kritikus vásárlói igények megoldására koncentrál: ilyen igény például a feldolgozási költségek csökkentése és az információs befektetések nagyobb megtérülése az informatikai erőforrások nagyobb kihasználtságával és egyszerűsítésével; a Java és XML használata a kiforrott, nyílt webes szolgáltatások érdekében; valamint a teljes vállalati mobilitás megfelelő biztonsággal történő létrehozása. A Sun nemrégiben vásárolta fel a Pirus Networks–öt és a Terraspringet, amelynek keretében élvonalbeli technológiákhoz jutott az N1 nevű adatközponti jövőkép és stratégia megvalósításához.

McNealy megjegyezte, hogy a Sun jövőképe - "A hálózat maga a számítógép" - rendületlenül állta két számítástechnikai korszak kihívásait. A kliens–kliens évtizedben egyszerű volt a képlet: egyetlen számítógép értéke exponenciális mértékben növekszik más számítógépes rendszerekkel összekapcsolva. Az internet évtizedében a hálózati informatika gyors kiépülése lehetővé tette, hogy emberek milliói az infrastruktúrát új és izgalmas módokon használják.

"Olyan korba lépünk, amikor minden eszköz, amelyben digitális szív lapul, csatlakozni fog az internetre" - állította McNealy. "A mobiltelefonok, a PDA-k, sőt, bizonyos háztartási eszközök is kommunikálni fognak például a bolti polcokkal, elképesztő hatékonyságnövekedést okozva és valóra váltva az igazi valós idejű szállítói láncok kialakítását. Ezek lesznek az új hálózati hozzáférési pontok, amelyek biztonságosan és megbízhatóan kommunikálnak a hálózattal."

McNealy folytatta: "Az Egyesült Államok kritikus infrastruktúrájának több mint 90 százalékát a magánszektor irányítja. Ideje, hogy ugyanazt a biztonságot és megbízhatóságot alkalmazzuk az irodákban, gyárakban, közművekben és önkormányzatokban, mint amelyekkel fegyveres erőinket támogatjuk. Az "elég jó" informatika nem elég jó ahhoz, hogy a vállalatok kellő mértékben biztonságossá tehessék rendszereiket úgy, hogy közben lefaragnak a költségekből és a bonyolultságból." "A hálózati informatika harmadik hullámában - tette hozzá McNealy - a Sun ONE fogja biztosítani az integrált platformot, az N1 pedig drasztikus változásokat hoz el a hatékonyság és a rugalmasság terén. A kettő együtt lehetővé teszi a valódi, igény alapú szolgáltatások létrehozását és biztonságos megvalósítását. Már ma is a Java az elsődleges technológia nem csupán a biztonságos hozzáférésnek, hanem az alkalmazások rendkívüli hordozhatóságának is. A jövőben ez kiterjed, és lehetővé válik a webes szolgáltatások egyszeri megírás után bárhol történő futtatása. A Sunnál 35 ezer mobil dolgozónk van, és mivel a hálózat maga a számítógép, csak kis részük használ notesz PC-t." "A világ legnagyobb hálózatait, a világ leggazdagabb és legjobban elosztott feldolgozási környezeteit építettük ki a legnagyobb vállalatok számára és a világ legszélesebb körben használt fejlesztői környezetét hoztuk létre alkalmazásokhoz. Biztonságos környezeteket alakítottunk ki a legigényesebb vásárlók számára is – és most biztosítjuk a technológiát a hálózati számítástechnika új korszakához is" - foglalta össze McNealy.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások