2002 a számítógépipar tükrében

2002 a számítógépipar tükrében

2003. január 3. 18:31, Péntek


A teljes esztendőre rányomta a bélyegét a terroristatámadások elleni harc, a biztonság elsőszámú prioritássá vált mind a kormányzatok, mind a vállalatok számára. A sort Bill Gates kezdte év eleji beszédével, melyben bejelentette hogy a Microsoft központi kérdéssé teszi a megbízhatóságot, a biztonságot és a személyiségi jogokat. Ennek fényében mutatták be a cég Palladium architektúráját, mely a számítógépet zártabbá tenné, ezáltal zene, film és vállalati titkok számára jóval nagyobb védelmet nyújtana. Ennek egyedüli eredménye eddig a .Net szerver háromszori halasztása és 100 millió dolláros pluszkiadás volt a Windows részlegben.

Az Egyesült Államok terrorizmus elleni háborújának lehetséges hogy az elektronikus magánszféra is áldozatául esik. A cyberterroristák elleni harc új doktrinák megjelenését indukálta, és számtalan vitát okozott, hogy jelentősen eltolódott a személyiségi jogok és az állami megfigyelés közötti határvonal. Az USA Patriot Act nevű törvény kiterjesztette az elektronikus megfigyelés minden formáját, megnövelte a CIA és a szövetségi rendőrség közötti információcsere mértékét, és az internetszolgáltatókat még szorosabb együttműködésre késztette a rendőrséggel. De persze nemcsak a kormány, hanem a vállalatok is a vásárlókról származó információk növelésében voltak érdekeltek. A Microsoft elektronikus kereskedelmet egyszerűsítő .Net Passport rendszere ellen EU vizsgálat indult, mivel kételyek merültek fel az adatvédelmi elvek betartásával kapcsolatban. A Verizon és a RIAA (Amerikai Lemezkiadók Szövetsége) a filecsere hálózatókat működtetők személyes adatainak kiadását követelték.


"Soha nem felejtünk" - a WTC romjait a 230 méteres U.S.S. New York hadihajóba is beépítik

A férgek és vírusok folyamatos készültségben tartották a rendszeradminisztrátorokat. A Slapper linuxos féreg közel 10000 szervert fertőzőtt meg, és a filecserélő hálózatok is lehetséges támadási forrásokká váltak. Végrehajtottak egy jelentős DOS támadást is a DNS root szerverek ellen, ami megmutatta hogy az Internet - decentralizáltsága ellenére is - nagyon sérülékeny. A vállalati hálózatok minden biztonsági felkészülésük dacára továbbra is igen sebezhetőek, mely egyben azt is jelenti, hogy a biztonsági cégek tavaly is jelentős bevételeknek örvendhettek.

A számítógép- és chipgyártók

A PC-ipar elmúlt 12 hónapjának leirására a hullámvasút a legjobb szó. A számítógép és a chipgyártók is nagy reményekkel kezdték az évet. Az év elején váratlanul növekedtek az eladások, de a lendület csak a negyedév végéig tartott. Áprilisban már megkezdődött a visszaesés, és az üzleti szféra megrendelései elmaradtak. A cégek inkább infrastruktúrális fejlesztésekre költötték technológiai keretüket, ami megmutatkozott a tárolóeszközök és a szerverek forgalmában is. A vásárlók többsége számítógépe lecserélése helyett inkább másfajta elektronikus eszközt vásárolt. Az asztali gépek órajele eközben az év eleji 2-ről novemberre 3.06 GHz-re nőtt.

Néhány specializált gépen (pl. VIA Eden) kívül a verseny nem mutatott nagy kreativítást, inkább az árak egymás alá licitálásában merült ki. Az Apple januárban bemutatott síkképernyos iMac-én kívül a PC-k dizájnja továbbra is unalmas maradt, habár az egyenszűrke helyett a fekete szín egyre inkább kezd teret hódítani. Ezzel szemben a laptoppiac egyértelmű húzóerőnek számított, a mobilitás és a multimédia összekötése révén a Microsoft Tablet PC és Media Center projektje nagy reményekkel nézhet a jövőbe.


Bill Gates a Windows XP Tablet PC változatának bemutatásakor

A csökkenő kereslet a PC gyártókat átszervezésekre, költségcsökkentésre és létszámleépítésre kényszerítette. A HP a májusban megszerzett Compaq beolvasztásán dolgozott, az IBM pedig 15000 alkalmazottat bocsájtott el világszerte - ebből Székesfehérváron 3700-at. Az Intel és az AMD is hasonlóan cselekedett; előbbi csökkentette pénzügyi kiadásait, eladott néhány kisebb üzletrészt és kirúgott 4000 dolgozót. Az AMD az év elején rekordmennyiségű processzort gyártott, de a túlzott raktárkészletek és a csökkenő eladások őket is 2000 ember leépítésére kényszerítette. Csak a Dell Computer volt képes novelni piaci részesedését a riválisok - főként a HP - rovására.

Habár a szerverek gyártói sajátos piaci helyzetűkbol fakadóan jóval kevésbé árérzékenyek mint PC-s társaik, a "nagy vasak" előállítói sem tudták elkerülni a 2002-es év gazdasági recessziójából fakadó lassulást. A piac már második esztendeje zsugorodott, a RISC-Unix alapú masinák ára folyamatosan csökkent. Az IBM és a Dell növelte részesedését, míg az egyesüléssel lekötött HP-Compaq páros és a Sun hátrébb szorult. A kemény verseny kereskedelmi és technológiai váltást is kikényszerített. Az Intel alapú gépek terén hosszú ideje listavezető Compaq eltűnésével a HP nemcsak átvette a vezető poziciót, de a Tandemhez hasonló értékes részlegekhez is jutott. A piac koncentrálódásával a variánsok száma is csökkent, mivel a HP a PA-RISC és az Alpha szerverek 4 éven belüli kivonásárol határozott. Az Intel szerverek az év végére így is több mint 80%-os részesedéssel bírtak, és habár legtöbbjuk csupán egy vagy kétprocesszoros gép, növekvő teljesítményuk a 4 és 8 processzoros gépek piacára is növekvő hatással van.

A gazdaságilag kedvezőtlen légkör ellenére a fejlesztések korántsem torpantak meg. Majd minden gyártó bevezetette már vagy tervezi a különlegesen vékony kialakítású pengeszerverek megjelentetését, melyek a szokványos gépeknél jóval egyszerűbben menedzselhetőek és idővel a Cisco hálózati eszközeire is nagy veszélyt jelenthetnek.
A szuperszámítógép-piacot a japánok uralták. A NEC 2001 végén aktivált Földszimulátora lett a világ legnagyobb teljesítményű masinája, de főként nemzetbiztonsági célokból az amerikaiak is növelték a nagyszámítógépes projektek számát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások