A Sendo beszámol a Microsoft ügyről

A Sendo beszámol a Microsoft ügyről

2003. január 14. 23:04, Kedd
A brit mobiltelefon-gyártó a közelmúltban pert indított a szoftveróriás ellen, most pedig részletesen kifejtette, miként akarta törvénytelen eszközökkel kiforgatni szellemi tulajdonából a redmondi szoftvercég.

A Sendo az elmúlt hónapban indított pert a Microsoft ellen, mivel a szoftvercég állítása szerint visszaélt a társaság üzleti titoknak minősülő információival és technikai tudásával, valamint csalást követett el. A mobiltelefon gyártó a perben meghatározatlan kártérítési összeget követel a Microsofttól. Jon Murchinson, a Microsoft egyik képviselője tagadta a Sendo állításait. "Alig várjuk, hogy bebizonyíthassuk, a Sendo alaptalanul vádol minket."

A két társaság 1999-ben fogott össze azzal a tervvel, hogy a Sendo egy, a Microsoft Stinger fejlesztési kódnevet viselő (Smartphone 2002) operációs rendszerére épülő GSM mobiltelefon készüléket adjon ki. Az operációs rendszer egyesíti a PDA kéziszámítógépek és mobiltelefonok funkcióit, és kifejezetten az intelligens, többfunkciós mobiltelefonokhoz készült. A két cég megállapodása szerint a Microsoftnak anyagi támogatást kellett volna nyújtani a Sendo fejlesztési munkálataihoz.

A Sendo tavaly novemberben aztán bejelentette, hogy nem dobja piacra Smartphone 2002-alapú mobiltelefonját, és a rivális Symbian operációs rendszerre épít készüléket. A Symbian operációs rendszert olyan mobiltelefon óriások fejlesztik, mint a Nokia, az Ericsson, és a Motorola. Eközben a Sendo egyik riválisa, a tajvani High Tech Computers kiadott egy Smartphone 2002 alapú mobiltelefont, amit éppen egy brit szolgáltató, az Orange rendelt meg.

"A Microsoft a segítségünk nélkül nem rendelkezett elegendő információval és szaktudással ahhoz, hogy időben piacra dobhassa a Smartphone 2002 készülékeket" - állítja a Sendo ügyvédje. "A társaság ezért egy titkos tervbe fogott, amellyel hozzájutott a Sendo szellemi tulajdonához, és felhasználta azt saját céljára, miközben megpróbálta ellopni a Sendo ügyfeleit, hogy tönkretegye a társaságot" - tette hozzá.

A Sendo és a Microsoft korábbi megállapodása során a szoftveróriás beleegyezett, hogy 12 millió dollárt fektessen a mobiltelefon gyártóba, amiért bejutott annak igazgatói tanácsába. A Sendo nemsokkal később megkezdte az új, Smartphone 2002 alapú telefon fejlesztését, de ezzel egyidőben a problémák is megjelentek. A Microsoftnak a Sendo rendelkezésére kellett volna bocsátania az operációs rendszer végleges verzióját, a szoftveróriás azonban egy félkész, kritikus hibákkal teli változatot adott át, és nem volt hajlandó kijavítani a szoftverben talált problémákat.

A telefon 2001 augusztusára tervezett kiadását ezért 2001 decemberére kellett halasztani. A Sendo számított az új telefon eladásaiból származó bevételre, ezért a késés felborította a cég pénzügyi egyensúlyát. 2001 decemberében, amikor a telefon még továbbra sem jelenhetett meg, a társaság megpróbálta rávenni a Microsoftot, hogy fektesse be a társaságba azt a 12 millió dollárt, amit korábban ígért. A szoftveróriás azonban nem tette ezt meg, így "a csőd felé lökte a társaságot".

A Microsoft 2002 februárjában 14 millió dolláros kölcsönt adott a Sendónak. Illetve csak ígért, mert a pénzt a Sendo sosem kapta meg, ehelyett a szoftvercég 300 teszt telefont követelt. A 300 mobiltelefon elkészítése 3,6 millió dollárba került a Sendónak, és a munkálatok ráadásul lelassították a társaság többi projektjét.

A Sendo 2002 májusában a Microsoft kérésére betekintést engedett a telefon fejlesztési munkálataiba, így a szoftveróriás szakértői üzleti titoknak számító információkat szerezhettek meg a társaságtól. Nem sokkal később, 2002 szeptemberében végleg nyilvánvalóvá vált, hogy a Microsoft nem fizeti ki a kölcsönt, és nem is fekteti be az ígért 12 millió dollárt. Ezzel a két cég kapcsolata véget ért.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások