Sim City 4

Sim City 4

2003. február 3. 01:26, Hétfő
Melyik zónát érdemes használni?

A játék kezdeti szakaszában érdemes az olcsó, kis sűrűségű zónákkal kezdeni, már csak azért is, mert a többi elég drága. Ha a zóna sűrűsége túl magas, akkor már a város nagyon korai szakaszában szembesülhetünk olyan problémákkal mint közlekedési dugók, megfelelő iskolázottság és orvosi ellátottság. Ezeket egy nagyvárosban elég nehéz kielégítően megoldani.

Ipar számára lehet mezőgazdasági területeket, vagy kissé szennyezőbb ipari zónákat telepíteni. A szennyezőbb ipari zónák munkaerőigénye magasabb, ergó több embert vonzanak. Viszont a környezetszennyezés miatt a környező telkek értéke csökken. Érdemes kiadni a tiszta levegőért rendeletet, mely a különlegesen szennyező ipari létesítményeket elriasztja a várostól. Ez persze munkaerőkínálati szempontból rossz döntés - főleg ha már sok ilyen létesítményünk van, viszont a tisztább levegő miatt nő a telkek értéke, tehát több új lakosunk lesz... akiknek nem lesz munkája, ergó csökken a terület értéke. :) Mondtam ugye hogy érdekes játék ez.

Klikk ide! Klikk ide!

Ha a város már elég gazdag, és megvan a megfelelő infrastruktúrális háttér, akkor egyes területek igény esetén akár újra is zónázhatók. Ekkor az épületek nem tűnnek el, hanem a legközelebbi építkezéskor már másfajta épületek épülnek azon a helyen. Persze megfelelő körültekintéssel kell eljárnunk, nehogy súlyos árat fizessünk hirtelen ötleteinkért.

Ha a telek értéke alacsony, akkor kevesebb lakos fog beköltözni. Sőt, ez olyan méreteket ölthet, hogy a lakók egyszerűen elhagyják az épületet. Az értékbecslő térkép remekül használható a zónák megfelelő helyre való lefektetéséhez, illetve segítséget kapunk avval kapcsolatban, mely városrészek szorulnak leginkább fejlesztésre.

Lakossági megbecsülés

Bizony-bizony, a városlakókat nagyon nehéz elégedettnek látni. Jó iskola, rendes kórház, kis forgalom, tiszta környezet, minimális környezetszennyezés és rövid munkábajárási idő áll a zászlójukon, melyet azonnal elkezdenek vadul lobogtatni, amint valami nyűgük van. A közbiztonságról nem is beszélve. Persze jó ha van a közelben park, játszótér, stadion meg egyebek - csak győzze az ember az igényeket kielégíteni... Adott terület értékét jól meg tudjuk becsülni azzal, hogy egyszerűen ráklikkelünk a kérdőjellé alakított kurzorunkkal. Ekkor azonnal megtudjuk, hogy mi is az, amire az adott területen éppen szükség van. Valamikor nem tudjuk meg, ilyenkor ki kell találni.

A kereskedelmi létesítmények szintén utálják a környezetszennyezést és a szemetet. Szerencsére parkok, fák telepítésével csökkenthető a környezetszennyezés, de fenntartásuk pénzbe kerül - mérgezés miatt elkorcsosult fák kivágása, savas eső miatt tönkrement fű felszedése, mutáns nyulak kilövése stb. Nagy forgalmú helyeken a kereskedelmi létesítmények rövid időn belül virágzásnak indulnak - majd elkezdenek hanyatlani, ha a forgalom túl nagy és nincs megfelelő tömegközlekedés. A helyzet faramuci, hiszen a kereskedelmi intézményeknek fontos a forgalom, de ha túl nagy, akkor nő a tömegközlekedésből kifolyólag a környezetszennyezés, csökken a telek értéke, tehát a kereskedelmi létesítmény a forgalom miatt hanyatlani kezd. A kereskedelmi épületek turistalátványosságok mellett is jól érzik magukat. Természetesen a kereskedelmi létesítményekkel kapcsolatban is megtudhatjuk, mi az, amit javítani lehetne, kellene.

Klikk ide! Klikk ide!

A piszkos csúnya ipar szennyezi a legjobban a környezetet és általában tökmindegy neki, mekkora mocsokban folyik is a termelés. Amire szükségük van, az a megtermelt áru elszállítása. Fontos tehát az ipari területek jó elérhetősége, esetleg repülőtér, kikötő, szomszéd városokba vezető utak építése. Az előbbiek közül a legolcsóbb az útépítés. Repülőtér építése az egész várost nyomorba döntheti - főleg ha van összesen kétezer lakosa. A farmok és a high tech ipar hasonló szállítási igényekkel rendelkezik, viszont ódzkodnak a piszoktól. A szeméttelepet tehát lehetőleg ne a város közepére építsük vagy a drága épületeink mellé, mert büdös, és nem szép látvány. Legjobb helye talán valahol az ipari területek mögött van, eldugva, de nem elzárva. Mert ha nem vezet a szeméttelepre út, akkor a kukásaink egész biztosan nem fogják valahonnan a távolból átdobálni a szemetet a szeméttelepre onnan, ahol az út véget ér.

Csatornázás

Nem újdonság, de egy high tech üzemben bizony angol vécé van, nem pedig budi a hátsó udvarban - vagy csak egy fa vagy bokor. Víztornyok, szivattyúállomások telepítésével kapacitásunkat folyamatosan növelhetjük, a víz pedig - bár talán nem árulok el meglepetést - vízvezetékeken jut el az épületekbe. Szerencsére van egy vízellátottság térképünk is, ahol észrevehetjük, ha valahol nincs víz. A vízhiányt egyébként piros vonallal áthúzott vízcseppecske is jelzi. Érdemes a víztornyokat, pumpákat tiszta, szennyezésmentes környezetbe helyezni, mert a szennyezett víz nem igazán kedvelt ital - mert büdös és rossz ízű. Még az is lehet, hogy benzinmérgezést kapnak tőle lakosaink, mint András a "Barátok közt"-ben. Az is beleivott, aztán puff neki, mehetett kórházba - persze a játékban előbb építenünk kell egyet.

Klikk ide! Klikk ide!

A high tech ipar és kereskedelem kizárólag magas iskolázottságú területekre költözik - Kecsegeröcsögét inkább kihagyják.
Ha a lakosság tovább él, akkor tovább dolgoznak, tovább tanulnak, tehát műveltebbek lesznek és a munkaképesek aránya is magasabb lesz.

Városok büszkesége, látványosság egy szép, magas toronyépület. Sajnos erre a látványra csak harmincezres városi népesség felett számíthatunk. Kereskedelmi toronyépületre pedig negyvenötezres népesség alatt ne is számítsunk. Persze a dolog nem úgy működik, hogy 45001 lakosnál putty, egy torony csak úgy kilökődik a földből. Bizony nagyon meg kell dolgoznunk érte, hiszen a városban sok olyan területnek kell lennie, melyek rendkívüli értékkel rendelkeznek hosszú időn keresztül.


 1 [2] 3 4 5  Következő oldal >>


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások