2003. február 20. 17:47, Csütörtök
2003. február 20-án az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) a hírközlési ágazat vállalatainak a Gripen ellentételezési programba való bekapcsolódási lehetőségeiről rendezett konferenciát Dob utcai épületében. Az eseményen jelen voltak a Gripen International magyarországi képviselői, az ITDH képviselői, valamint az a 30-40 magyarországi informatikai és távközlési vállalat – többek között a Matáv, az Antenna Hungária, a Graphisoft, valamint a Siemens -, amelyek jó eséllyel pályázhatnak a Gripen ellentételezési programban történő részvételre. Az egyeztetésen képviseltették magukat az IHM felügyelete alatt működő Magyar Űrkutatási Iroda révén a magyarországi űrkutatás-fejlesztésben érdekelt cégek is.
Dr. Csapodi Csaba, az IHM EU Integrációs és szabályozási Főcsoportja vezetőjének megnyitója után Szilágyi András a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Ellentételezési Koordinációs Irodájának képviselője tájékoztatta a résztvevőket az ellentételezés általános modelljéről, a szabályozás jogi hátteréről, valamint az ellentételezési programban való részvétel lehetőségeiről.
A konferencián bemutatták a NATO Beszállítói Információs Honlapját , amely a NATO Biztonsági Beruházási Programjához (NSIP) kapcsolódni kívánó cégek számára nyújt információkat, valamint fórumot biztosít a Gripen ellentételezési programnak.
A Gripen ellentételezési programban történő részvétel mellett az IHM támogatja az ágazati felügyelete alatt álló cégek bekapcsolódását a NATO Biztonsági Beruházási Programjába (NSIP). Az NSIP a NATO költségvetéséből, illetve a Szövetség tagországainak védelmi költségvetéséből finanszírozott NATO védelmi célú beruházásokat foglalja magában.
A Gripen cégcsoport által az ellentételezésben a közreműködő vállalatok listájának jóváhagyását, valamint az ellentételezés teljesítésének elfogadását a tárcaközi Ellentételezési Bizottság végzi, melynek az IHM képviselője is tagja.
Az informatika és hírközléssel kapcsolatban az ellentételezés során a következő területek jelennek meg:
ellentételezésre kijelölt befektetési területek között szerepel a szoftverkészítés,
kiemelt befektetési területnek minősül a telekommunikációs és elektronikus alkatrészek gyártása, ipari telekommunikációs eszközök gyártása, K+F befektetések a csúcstechnikában,
kiemelt hadiipari befektetési területként szerepel a telekommunikáció és lokátortechnika, valamint a rádióelektronika.
Az ellentételezésre kijelölt szolgáltatások között kiemelt területek: a szoftverkészítés, szaktanácsadás, a műszaki, technológiai kutatás, fejlesztés, valamint az iparjogvédelmi szellemi alkotások, illetve azok kifejlesztése.