Jelenleg lehetetlen az ember klónozása

Jelenleg lehetetlen az ember klónozása

2003. április 12. 11:01, Szombat
Furcsa fordulat következett be a főemlősök sejtbiológiájában, mely arra utal, hogy a majmokat - és az embereket - szinte lehetetlen a jelenlegi technikákkal klónozni.
"Van egy molekuláris akadály, ami meggátolja a technológiák alkalmazását a főemlősökön" - mondta Gerald Schatten a Pittsburghi Egyetem orvostudományi karának tudósa. "Azok a sarlatánok, akik állításuk szerint embereket klónoztak, nincsenek tisztában a biológiával."

A többi emlősfajjal ellentétben, ahol a felnőtt állatokat viszonylag sikeresen klónozták, Schatten csapata rájött, hogy a rhesusmajom petesejtjéből eltűnik az eljárás során egy kulcsfontosságú proteinsorozat. Ugyanez igaznak tűnik az emberi sejtekre is.
A veszteség genetikai káoszhoz vezet, a klónozott majomembriók esetében a kromoszómák szinte véletlenszerűen oszlanak el. Ennek eredményeként az embriók a korai szakaszban ugyan tökéletesnek tűnnek, ám teljesen alkalmatlanok a további fejlődésre. A felfedezés igencsak megkérdőjelezi az UFO-hívő vállalat, a Clonaid bejelentését, miszerint számos klónozott csecsemőt állítottak elő.


Ian Wilmut professzor a február 14-én elpusztult, majd kitömött Dolly mellett

Schatten csapata az emberi betegségek tanulmányozásához akart majmokat klónozni. A kulcs technológia, a szomatikus sejtmag átvitel (SCNT), ahol a sejtet a felnőtt klónozandó állatból egy mag DNS-étől megfosztott petesejtbe olvasztják. Mivel mások már klónoztak bárányt, tehenet, kecskét, egeret, malacot, nyulat és macskát, így Schatten magabiztosan vágott bele a majmok klónozásába. A tökéletesnek látszó embriók közül azonban egyetlen egy sem fejlődött tovább. A tanulmány bebizonyította, hogy mind a 716 embrió esetében ugyanaz a kromoszómakáosz áll fent. Egyes embriók a normális kromoszómaszám kétszeresét tartalmazták, mások különös kombinációkkal, míg egyesek semmilyennel sem rendelkeztek. Schatten és csapata végre rájött, hogy miért.


Egy félresikerült embrióban megvizsgálták a sejtek szerkezetét, melyek a kromoszómákat a leánysejtekhez irányítják, amikor az embrió fejlődésnek indulna. A kutatók rájöttek, hogy az SCNT eljárással készült főemlősembriókból legalább két protein hiányzik a megfelelő funkcióhoz, ezért oszlanak el a kromoszómák véletlenszerűen az embrióban. A fent említett proteinekről kiderült, hogy azok szorosan kapcsolódnak a majom petesejtjeihez, melyek az átültetési folyamat első lépései során eltűnnek. A csoport legújabb kutatási eredményei szerint ugyanez érvényes az emberi sejtekre is. Ezzel szemben például az egerek és a tehenek többlettel rendelkeznek ezekből a proteinekből, ami kisegíti a klónozott embriót.

Mivel a majom klónozására tett SCNT általi, felnőtt sejteket alkalmazó próbálkozások kudarcot vallottak, két állat esetében felnőtt helyett embrió sejteket ültettek át, ám ez is ugyanazt az elváltozást eredményezte.
Egy másik klónozási eljárással az előzetes spekulációk alapján talán megvalósítható a főemlősök klónozása, azonban Schatten figyelmeztet, bármilyen emberi klónozásra tett kísérlet nagy arányú vetélést, születés utáni halálozást és egészségi problémákat eredményez a klónoknál.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások