Először látható a Föld a Marsról

Először látható a Föld a Marsról

2003. május 27. 00:22, Kedd
Egy Mars körül keringő űrhajó ezúttal hazafelé fordította tekintetét, hogy lefotózza a Földet úgy, ahogy még soha nem láthattuk, meglepő részletességű felvételt készítve a sötét űrben lebegő kék világunkról.

Minden eddigi, a Földet más bolygóról megörökített felvétellel ellentétben, itt jól láthatók a felhők és a kontinentális jellemvonások. A Föld félgömbként látható, a hatás ugyanaz, mint amikor a Vénusz fázisait látjuk a Földről, ezen a felvételen egy "fél-Föld" fázis tárul elénk. A felvétel különböző változatain látható a Hold a Jupiterrel és annak egyes holdjaival együtt. A hét végén közzétett felvételt a NASA Mars Global Surveyor szondája készítette.


Ilyen volt a Marsról nézve a Föld és a Jupiter elhelyezkedése

"Az elmúlt hat és fél évben kizárólag a Mars bolygót bámultuk" - mondta Steve Malin, a kamerát működtető Malin Space Science Systems elnöke és vezető tudósa. "Ez a kép lehetővé tette számunkra, hogy egy kicsit felnézzünk a munkánkból, és egy panorámaszerűbb képet készítsünk a felderítés mellett. A felvétel új rálátást ad szomszédságunkra, melyben saját bolygónkat csupán egynek látjuk a sok közül."

Malin és munkatársai a Föld és a Jupiter Marsról látható május 8-i együttállását használták ki. A Mars és az űrszonda 139 millió kilométerre volt a Földtől és közel 1 milliárd kilométerre a Jupitertől. Ez az első másik bolygón készített felvétel a Földről, melyen bolygónk távoli pont helyett korongként jelenik meg. Különleges feldolgozásra volt szükség hogy egy képen jelenjen meg a Hold és a Föld, mivel a Hold abban az időben sokkal sötétebb volt, hasonlóan a Jupiter és három holdja, a Callisto, a Ganymede és az Europa esetében. A negyedik Galilei hold, az Io ebben az időben a Jupiter mögött helyezkedett el. A Földön a kép teteje közelében látható fényes terület egy felhő, ami Észak-Amerika északi és középső részét borítja, magyarázták a tudósok. A lejjebb eső sötétebb terület a Mexikói öblöt és Közép-Amerikát körvonalazza.


A Föld a Marsról

A kép emlékeztet a Voyager 1 által 1991-ben készített felvételek egyikére. Azon a képen a több mint 6 milliárd kilométerre lévő Föld csupán egy pontként látszik. 1994-es könyvében Carl Sagan ezt a képet használta fel metaforaként a Föld jelentéktelenségének megfogalmazására a világegyetemben. Még idén a Mars közelebb lesz a Földhöz mint az írásos történelemben eddig valaha, egyedülálló lehetőséget teremtve a csillagászoknak és a fényképészeknek a vörös bolygó tanulmányozására.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások