Ne számítsunk AIDS elleni orvosságra 2009 előtt

Ne számítsunk AIDS elleni orvosságra 2009 előtt

2003. június 25. 00:20, Szerda
Seth Berkley, a Nemzetközi AIDS Oltóanyag Kezdeményezés (IAVI) elnöke elmondta, miután a legreménykeltőbb gyógyszer kísérletek az év elején kudarcot vallottak, csupán néhány oltóanyag és rengeteg nehézség maradt a jövőre nézve.

Nem számíthatunk a HIV elleni gyógyszerre 2009 előtt, jelentették be a szakértők. Az AIDS-et okozó vírus naponta 15.000 embert fertőz meg világszerte.

"A legkorábbi időpont, hogy engedéllyel rendelkező gyógyszer kerüljön forgalomba feltehetőleg 2009" - mondta Berkley. "Ez azonban a jelenlegi időrendeken alapul" - tette hozzá, utalva arra az időmennyiségre, míg egy-egy gyógyszer átjut a szükséges kísérleti fázisokon. Egy vagy két lehetséges vakcina 2004-ben vagy 2005-ben megkezdheti a kísérleteket, melyek 4 vagy 5 évet vesznek igénybe.

"Mit tett a világunk, hogy megpróbálja megfékezni ezt a járványt? A válasz, hogy gyakorlatilag semmit. Az egyetlen út egy oltóanyagon át vezet" - mondta Berkley. Az 1996-ban non-profit szervezetként alapított IAVI felelős azért, hogy ez végre megtörténjen. A tudósokat lassítja, hogy a vírus a legtöbb más betegséggel szemben nem hagy túlélőket, így a kutatók nem juthatnak megvizsgálható antitestekhez. Ezen felül területről területre változik, ami a gyógyszerkutatóknak okoz nehézségeket.

"Nem tudjuk, hogy egy gyógyszerre van e szükség, vagy egy oltóanyag koktélra, vagy egyáltalán mire is" - nyilatkozott Wayne Koff, az IAVI kutatás-fejlesztésért felelős alelnöke. A gyógyszergyártók sem kapkodják el a dolgokat, mivel nem látnak potenciális bevételt a fejlődő világból, ahol a legelterjedtebb az AIDS.

"A nagyobb cégek várnak" - mondta Koff, bár az amerikai Merck & Co és a francia-német Aventis SA fejleszti az IAVI által legjobbnak tartott hat oltóanyag egyikét. Az első próbálkozás, az amerikai VaxGen Inc AIDSVAX vakcinája februárban vallott kudarcot háromévnyi tesztsorozat után, ami közel 150 millió dollárt emésztett fel. A VaxGen tesztjei Európában és Észak-Amerikában folytak, több ezer fertőzöttet bevonva a kísérletekbe. A szakértők szerint egy sikeres ellenszer is csak 30-40 százalékos hatékonyságot jelentene, ami arra lenne elég, hogy lelassítsák a járványt és felkeltésék a gyógyszergyárak figyelmét.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások