A Pixar befejezte az áttérést a Mac OS X-re

A Pixar befejezte az áttérést a Mac OS X-re

2003. október 29. 19:57, Szerda
A Pixar bejelentette, hogy immár teljes egészében áttért az új operációs rendszerre. A migráció 8 hónappal ezelőtt zárult le, és mára csaknem minden szoftverük rendesen fut az OS X alatt.

Az áttérés előtt természetesen felülvizsgálták a régi rendszerüket, és a rendkívül sokrétű infrastruktúra miatt egyértelműen a váltásra szavaztak. A Pixar Mac OS 9 állománya 375 desktop, és 100 PowerBookból állt, ezen kívül 500 Linuxot, és 125 Windowst futtató számítógépük is volt. A cég szakemberei szerint az új rendszer olcsóbban fenntartható és adminisztrálható, mint elődje, a Mac OS 9. A döntés értelmében azonban nem csak a Mac operációs rendszereket futtató gépeket frissítették OS X-re, hanem a teljes állományt igyekeztek egységesíteni. Az adminisztrátorok szerint a Pixarnál már csak pár gép dolgozik a klasszikus Mac operációs rendszerrel, ezek is csak azért, mert olyan speciális szoftvert futtatnak rajtuk, amit egyelőre nem sikerült OS X alá átírni.

Mivel a Pixar számítógép előtt dolgozóinak nagy része informatikus szakember, ezért úgy döntöttek, hogy mindenki adminisztrátori jogokat kap az új rendszerben a saját gépére. Benveniste szerint ez a megoldás - némi szabályozással körítve - jobb megoldás, mintha mindenben korlátoznák a felhasználóikat. Az áttérést elősegítendő még oktatásokat is szerveztek azon felhasználóik számára, akik még nem ismerik annyira a Mac operációs rendszereket.

Az áttérés legfőbb célja az volt, hogy minél jobban optimalizálhassák a meglévő adminisztrációs rendszert, vagyis ne kelljen külső megoldásokat alkalmazni a rendszer fenntartására, hanem a meglévő, Mac OS X és Unix karbantartási infrastruktúrát használhassák az egész számítógépes hálózatukhoz. A Pixar csapata immár csak Unix és Apple scriptek (parancssori programok) segítségével látja el a rendszergazdai feladatokat, amelyek nagy része a netről szabadon le is tölthető.


Az adminisztrátorok egy Apple Hostmaker nevű scriptet használtak minden Mac gép LDAP hoszt bejegyzésének elkészítéséhez és átírásához. Ezután a felhasználói adatok migrációja következett, amelyet egy Rollout nevű script végzett el. Ezt a scriptet a Pixar szakemberei írták, és segítségével automatikusan minden gépről, minden felhasználói adat, úgy mint dokumentumok, vagy címjegyzékek, egy hordozható FireWire merevlemezre kerültek. Amint az adatok mentése megtörtént, felinstallálták az új operációs rendszert, és a programokat, majd egy Configurator nevű script elvégezte a felhasználói profilok beállítását. Ezután a Rollout a megfelelő helyekre visszarakta a lementett adatokat, majd egy utolsó program letörölte a fennmaradó szemetet, és szükségtelen adatokat.

A migráció befejeztével a Pixar csapata részben új Unix alapú fenntartó szoftvereket is üzembe helyezett. Saját maguk írtak például egy olyan programot, amely 6 óránként ellenőrzi az összes Mac számítógépet a rendszerben, és minden elérhető frissítést azonnal telepít rájuk. Ezen kívül egy olyan rendszer beállító programjuk is van, amely 4 óránként fut végig az összes gépen, optimalizálva azok beállításait, a maximális teljesítmény elérése érdekében. A távoli segítséget, és karbantartást elősegítő, nyílt forráskódú programmal pedig akár az összes Mac gépen egyszerre futtathatnak az adminisztrátorok parancsokat.


Hanson szerint a csapat most az Apple Net Install nevű szoftvert teszteli éppen, amely még jobban megkönnyítené a Mac OS X-ek online frissítéseit. A cég szoftver licensz problémáin pedig a későbbiekben a Key Server nevű piaci forgalmazású program fog segíteni. Végezetül most éppen egy olyan programon dolgoznak, amely figyeli az egyes gépek újraindulásait, CPU terheltségét, és egyéb rendszerparamétereit, hogy könnyen felfedezhessék a gyenge pontokat, ahol szükség lehet karbantartásra.

A Pixar csapata szerint a Mac OS X nagyon jól beleillik a Unix Infrastruktúrába, és így rengeteg folyamat automatizálását teszi lehetővé a rendszer. Benveniste elmondta, hogy ezen scriptek nélkül órákba tellett volna egy gép frissítése, míg az új eszközökkel 15 percen belül teljesen újrakonfigurálhattak egy-egy gépet. A leghosszabb időt így gépenként a felhasználói adatok mentése jelentette. Persze ez függött attól is, hogy az illetőnek éppen mennyi adat volt a gépén tárolva.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások