Digitális szakadék a legjelentősebb internethasználó országokban

Digitális szakadék a legjelentősebb internethasználó országokban

2003. november 7. 12:51, Péntek
Valamilyen formában igenis létezik digitális szakadék, még azokban az országokban is, amelyek az internethasználók legnagyobb csoportjait tudhatják magukénak - derült ki a The AMD Global Consumer Advisory Board (GCAB) 10 évig tartó átfogó felméréséből, amely az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Japán, Korea, Kína és Mexikó internethasználati különbségeit vizsgálta. Ezek az országok a világ netfelhasználóinak hozzávetőlegesen 68%-át adták 2002-ben.

Míg a digitális szakadék egyre szűkül az Egyesült Államokban és más országokban, a szakadék bizonyos szempontból egyre szélesedik, vagy nem változik a világ más, a világhálóra csatlakozott részein. A jelentés összegezve elemzi azokat a tényezőket, amelyek előfeltételezik a gyarapodást. Ezek a társadalmi-gazdasági helyzet (jövedelem és végzettség), nem, életkor, földrajzi elhelyezkedés. "A különböző digitális szakadékok kialakulását az ország helyzete, például a fejlődési szintje, valamint az egyének jellemzői, mint a társadalmi-anyagi státusz, életkor, nemi hovatartozás, határozzák meg." - jelentette ki a jelentés egyik szerzője, Barry Wellman, a GCAB tagja és a Toronto Egyetem szociológiaprofesszora. - "Ebből következően a többszörös szakadékok erősen különböznek az országok, közösségek és egyének szintjén."

Egyesült Államok:

Bár sokan Amerikát abszolút vezetőnek tekintik a globális technológia terén, mégis jelentősen elmarad más fejlett országok mögött az internet-hozzáférés és -használat számos fontos szempontjából. A jövedelem a legfontosabb tényező az internet-hozzáférésben. A 30.000 dolláros jövedelemmel rendelkező háztartásoknak csupán 18%-ában van web-elérés, ami az átlagos népesség esetében viszont 28%. A nők és a férfiak egyenlő arányban használják a netet. A fiatalabb nemzedék (12-35 éves) használja legnagyobb mértékben, vagyis 80%-ban, míg a 65 évnél idősebbeknek csak egyharmada kapcsolódik a világhálóra. Az afro-amerikai és spanyolajkú népesség kisebb arányban netezik, mint a fehérek és az ázsiaiak. A vidékiek és a nagyvárosiak között jóval alacsonyabb a hozzáférés mértéke, minta külvárosiak esetében.

Egyesült Királyság:

A jövedelem komoly akadályt jelent a felhasználásban. A magas jövedelműek esetében jellemzőbb a kihasználtság. A férfiak megelőzik a nőket a nethasználatban, de a különbség egyre csökken. A 16-24 évesek túlnyomó többsége (89%) 2002-ben rendelkezett online kapcsolattal, szemben a 65 év fölöttiekre jellemző 14%-os aránnyal. A 2002-es UK Online Report jelentéséből kiderül, hogy a leggazdagabb területek (London, Kelet- és Délkelet-Anglia) egyben a legjobban kiépített területek is.

Németország:

A legnagyobb szakadék a végzettség szempontjából (2000-ben az internetezők 86%-a rendelkezett felsőfokú végzettséggel, a középiskolát végzettek mindössze 8%-ot tettek ki) és a nemek terén keletkezett (a felhasználók között jelentős túlsúlyban vannak a férfiak). Az idősebb generációnak csak 5%-a használta a netet 2002-ben. A felhasználók fele kizárólag otthon kapcsolódik a hálóra, míg 34% otthon is és a munkahelyén is.

Olaszország:

Közel kétszer annyi olasz rendelkezik mobiltelefonnal, mint ahány használja az internetet - legalábbis a 2000-es és 2001-es adatok alapján. A férfiak az otthoni és nyilvános helyeken való internet-használatban is vezetnek a nemek közötti versenyben, ugyanakkor a nők 10 százalékponttal nagyobb arányban interneteznek nyilvános helyeken, mint otthonukban. Észak-Olaszország 16%-kal előzi meg Dél-Itáliát mind a személyi számítógépek, mind az internet-hozzáférés terén.

Japán:

Japán világelső a mobil internet-hozzáférésben, a felhasználók 63%-a rendelkezik vele. A jövedelemből adódó különbségek 20% alá estek, de a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők még mindig elmaradnak a képzettebb rétegek mögött. A japán férfiak több mint kétharmada csatlakozik a hálóra, míg a nőknek csak 56%-a. Azonban a huszonéveses Japánok harmincszor gyakrabban kapcsolódnak rá a netre, mint hetvenes korosztály tagjai.

Korea:

A jelentés szerint Dél-Korea világelső a szélessávú kapcsolat terén, és ezen belül is Szöul mondhatja magáénak a legjobban kiépített hálózatot. Az internethasználat kilencszeresére emelkedett 1998 és 2002 között. A felsőfokú és a középfokú végzettségű felhasználók közti szakadék 40 százalékpontos. A férfiaké és a fiatalkorú felhasználóké a főszerep.

Kína:

A végzettség nagyobb hatással van a felhasználás mértékére, mint a jövedelem. A kínai szörfölők 28%-a alacsony jövedelmű diák, aki az egyetemi számítógépes laboratóriumokat használja netezésre. A nők nem nagyon maradnak el, ugyanis a felhasználók 41%-a a gyengébbik nembe tartozik. Az 50 év felettiek az összes internet-felhasználó 3,7%-át teszik ki, a 35 év alattiak viszont közel kétharmadát.

Mexikó

A szegénység, az írástudatlanság és a telekommunikációs infrastruktúra rossz kiépítettsége okozza az alacsony mértékű internet-használatot. Latin-Amerikában ugyanakkor Chilét követően Mexikóban van a legtöbb web-elérésű telefon. Az országban az életkor szerinti eltérés nagyobb, mint a nemek közti megoszláson alapuló különbség. A jelentésben az áll, hogy a mexikói családok 45%-ában legalább egy tag rendelkezik internet-hozzáféréssel.

"Az internetfelhasználók megoszlása a világon nagyon egyenlőtlen. Nem mindenki tudja megtapasztalni az internet olyan előnyeit, mint a barátok elérése, a munkalehetőségekhez való hozzáférés és az információszerzés" - állítja Wellman. - "Bár az internet-elérés nagymértékben nőtt az elmúlt tíz évben, vagyis az 1993-as kevesebb, mint egymillió felhasználóról 2002-re több mint 600 millióra ugrott, azonban a világ népességének még mindig csak 10%-a használja. Sőt, a teljes internetes társadalom majdnem 90%-át a fejlettnek tekintett országok teszik ki, közel egyharmaduk pedig amerikai felhasználó."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások