Tökéletes leszállást hajtott végre a Spirit

Tökéletes leszállást hajtott végre a Spirit

2004. január 4. 10:49, Vasárnap
Leszállt és jeleket küldött vissza a Mars felszínéről a NASA robot felderítő egysége, így jelen állás szerint kettőből egy leszállóegység már biztosan túlélte a vörös bolygó atmoszférájába való kockázatos belépést és a pattogós leszállást.

A 400 millió dolláros Spirit marsjáró, melyet úgy terveztek, hogy minden eddiginél részletesebb geológiai és fényképezési felmérést végezzen a felszínen, már percekkel a leszállás után beköszönt a földi irányításnak, amit magyar idő szerint vasárnap reggel 5 óra 36 perckor hajtott végre. Először a Mars Global Surveyor jelentette, hogy észleli a Spirit jelzéseit, majd egy perccel rá, 5 óra 51 perckor a Stanford Egyetem rádióteleszkópja is megerősítette a jelentést.


Középen pezsgővel a kezében a NASA vezetője Sean O'Keefe, jobbra Pete Theisinger küldetésvezető, balra pedig Dr. Charles Elachi a Jet Propulsion Laboratory igazgatója

A golfkocsi méretű Spirit végigjárta azt, ami a NASA igazgatóhelyettese, Ed Weiler szavai szerint "hat perc a pokolban", ez volt az az idő, ami a légkörbe való belépés és a leszállás között telt el. Az ereszkedés során a Spirit a lassításhoz aktiválta ejtőernyőjét és begyújtotta fékezőrakétáit. Másodpercekkel a becsapódás előtt fújódtak fel légzsákjai, majd némi pattogás és pörgés végén a robot több mint egy kilométerre távolodott a becsapódási pontjától.

"Elég őrülten hangzik a leszállás a Marsra, de egy kipróbált módszerről van szó" - mondta Steven Squyres, a Cornell Egyetem geológusa, a Spirit tudományos műszereinek felelőse. A légzsákos módszer jól működött a Pathfinder esetében, ami a NASA utolsó sikere volt a vörös bolygó talaján. Az 1997-es küldetés egy leszállóegységből állt, ami több ezer felvételt sugárzott vissza, valamint a Sojourner-ből, egy kis méretű kísérleti marsjáróból, ami a leszállóhelyet tarkító sziklák és kövek között manőverezgetett.


Sean O'Keefe és Steve Squyres, a Mars Rover küldetés vezető tudósa

A geológiai eszközökkel és kamerákkal megrakott Spirit és ikertestvére az Opportunity jóval nagyobb mobilitással és kapacitással rendelkezik, mint a korábbi küldetések. A közel 180 kilogramm súlyú gépeket úgy építették, hogy naponta legyenek képesek akkora területet bejárni, mint amit a Sojourner három hónap alatt teljesített, közel 100 métert. Nyolc kamerájuk lélegzetelállító tájképeket fog adni a Mars felszínéről, olyan nagy felbontásban, hogy az megőrzi élességét még akkor is, ha egy mozivászonnyi felületre vetítenénk ki, állítja a NASA. Mikroszkópjaik, spektrométereik és fúróik pedig felnyithatják a bolygó évmilliárdos titkait.

"Ma a Mars egy hideg, száraz, siralmas hely. Azonban vannak arra utaló jelek, hogy egykor melegebb és nedvesebb lehetett" - mondta Squyres, akit mindig lázba hoznak a bolygók, akárcsak egykori tanárát, Carl Sagant. "Úgy tekintünk ezekre a járművekre, mint helyszíni robot geológusokra. Egy geológus olyan, mint egy helyszínelő. Ellátogat egy helyre, ahol korábban valami történt és megpróbálja kisilabizálni a nyomokat" - magyarázta a CNN-nek.




A felhőtlen öröm pillanatai

A Spirit leszállása óriási üdvrivalgást és tapsot váltott ki a NASA irányító központjában. A csapat tagjai, akik jól tudták, hogy a Mars gyakran bizonyul halálos helynek a látogatók számára, idegesen várták a megerősítést. Az eddigi több mint 30 űrjárműnek a kétharmada járt sikertelenül, beleértve a NASA két 1999-es kísérletét is. A legutolsó áldozat a japán Nozomi, melynek a Nap halálos sugárzása okozta a vesztét négy éves utazása során. A másik lehetséges áldozat a sokat emlegetett Beagle 2, a britek nagy reményű életkereső leszállóegysége, ami december 25-i leszállása óta nem ad magáról életjelet. Peter Theisinger projektvezető szerint jó esélyeink vannak arra, hogy hétfőre virradóan megkapjuk az első felvételeket a marsjárótól.

Az irányítóközpont kivetítőjén ilyen képek láthatók, és ez az első nyers panorámakép.

Klikk ide!
Az első elküldött kép (klikk rá a nagyításhoz); a színes fotók vasárnap várhatók


Videók (mentés jobbklikk és "Cél mentése más néven", illetve "Save target as..."):
  • A tesztelés (MPEG, 6 MB)
  • Az indítás (MPEG, 7 MB)
  • Navigáció (MPEG, 8 MB)
  • A teljes küldetés bemutatása (QuickTime, 18 MB)
  • Landolás (QuickTime, 4 MB)
  • A Mars felfedezése (QuickTime, 10 MB)
  • A veszélyek ismertetése, azaz a "Terror hat perce" (MPEG, 17 MB)

    Kapcsolódó linkek

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások