Ismét alkotott a DVD-hacker

Ismét alkotott a DVD-hacker

2004. január 7. 13:47, Szerda
Azt még nem lehet tudni, hogy a legújabb akciónak is hasonló, azaz per lesz-e a végeredménye, mindenesetre a "vállalkozás" arra máris elég volt, hogy kivívja a zenei ipar haragját.

Pedig Johansen semmi mást nem tett, csupán lehetővé tette, hogy hallgathatók legyenek Linux, Solaris, BeOS, QNX, FreeBSD, NetBSD és OpenBSD operációs rendszerek alatt is az Apple iTunes Music Store online zeneboltban megvásárolt dalok és albumok. Tény, hogy ezáltal jelentősen megnő az Apple internetes üzletének a forgalma és a bevétele, ám nem minden, a zenei iparban szereplő cég örül az újabb javítószándékú újításnak.

A DeCSS egyik fejlesztőjeként és DVD-hackerként elhíresült fiatalembernek nem ez az első "zenei" akciója, hiszen 2003 novemberében már kijátszotta Windows alatt az iTunes Digital Rights Management (DRM) nevű eljárását. Mindehhez Jon Lech Johansen a VideoLAN nevű nyílt forrású médialejátszót használja, amely számos operációs rendszert támogat.

Normális esetben az iTunes-adatok Windows alatt egy rendszer-ID segítségével "köthetők" egy számítógéphez. A norvég fiatalember azonban rájött, hogy ez az azonosítószám négy alkotóelemből áll: a C:-meghajtó sorozatszámából, a BIOS-verzióból, a processzor jelöléséből és az adott Windows termék-azonosítószámából. A siker titka a The Register nevű lapnak nyilatkozó Johnsen szerint csupán a következő: amennyiben az ember a VideoLAN-klienst használja a Windows alatt, a program egy fájlba kiírja az azonosítószámot. Ez a szám rendszerfüggetlen és így más VideoLAN-kliensek által is használható. Azt is hozzátette, hogy most kiderül, valóban mit gondol az Apple a "Fair Use"-ról, tehát a "fair használatról".

Érdekesség egyébként, hogy a hacker által a VideoLAN-lejátszóban az iTunes-hackeléshez használt változtatások már hozzáférhetők a VideoLAN fejlesztőinek CVS-ében.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások