A böngészők még nem képesek az ékezetes domainnevek kezelésére

A böngészők még nem képesek az ékezetes domainnevek kezelésére

2004. január 8. 14:10, Csütörtök
Ki ne gondolt volna már arra, milyen jó lenne, ha lehetne az ékezeteket használni az internetes címekben? Ez azonban egyelőre még a nem is olyan távoli jövője zenéje marad. Legalábbis egyelőre.

Németország mint oly' sok tekintetben, most is igyekszik kicsivel a világ előtt járni. Érdekes feladat előtt állnak az ottani vállalatok és magánszemélyek. Tekintve azonban, hogy például a magyar nyelvben jóval több az ékezetes magánhangzó, mint a német nyelvben, nem árt figyelnünk, hogy mire is vállalkoztak a németek.

Németországban 2004 március elsejétől a .de domainnevekben használhatók lesznek az umlautos magánhangzók. Ettől kezdve bárki regisztráltathat majd ilyen új, umlautos magánhangzót tartalmazó domainnevet és nem találkozunk majd a www.jager.de és hasonló, gyakran kisilabizálhatatlan és megfejthetetlen címekkel. Azt már most biztosan állíthatjuk, hogy az új rendelet nem vált ki osztatlan sikert és elismerést, lévén az emberek és a hivatalok, illetve a domainnév-regisztrációval foglalkozó vállalatok és szervezetek ugyan felkészültek az umlautra, ám az internetes böngészőprogramok például nem.

Az United Domains nevű német domainnév-regisztrációs cég felmérést készített, amelyből kiderül: a különleges jegyeket tartalmazó domaineket, amelyeket Punycode-szabványúnak is neveznek, jelenleg csak a 7.1-es és az annál frissebb verziójú Netscape, a Mozilla (1.4-es vagy újabb változat) és a 7.2-es vagy frissebb verziójú Opera internetes böngészők támogatják. A Microsoft által "jegyzett" és világszerte használt Internet Explorer böngésző- és az Outlook Express levelezőprogram azonban ezúttal is javításra szorul. A redmondi óriáscégnél azonban még semmi jele nincs annak, hogy bárki is érdemben foglalkozna az umlautos vagy az ékezetes magánhangzók megjelenítésének problémájával.

Jelenleg ugyan lehet umlautos magánhangzót használni az Internet Explorerben vagy az Outlook Expressben, ám ez meglehetősen bonyolult feladat. Először is csak kódoltan lehet "beadni" a karaktereket. A kódoláshoz a Punycode-eljárást használják. Egy umlautos domain "xn--" prefixén keresztül átkonvertálják ASCII formátumba a nevet. Így lesz az info@büro.de címből rövid időn belül info@xn- -bro-hoa.de cím. Az United Domains szerint azonban ez még nem minden. Gondot okozhat ugyanis az is, hogy a különleges domainnevek hossza csak legfeljebb 63 karakter lehet. A hossz azonban nem a különleges, hanem az átkonvertált formára vonatkozik. A büro.de cím így nem négy, hanem a Punycode-eljárás szerint tizenegy jelből áll.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások