Az IBM megkezdte első 0,09 mikronos processzora tömeggyártását

Az IBM megkezdte első 0,09 mikronos processzora tömeggyártását

2004. február 14. 12:15, Szombat
Az IBM egy olyan újfajta gyártási eljárást vezetett be PowerPC típusjelzésű processzorai esetében, mely egyrészt magasabb működési frekvenciát, másrészt pedig alacsonyabb fogyasztást eredményez.

A Big Blue képviselői arról számoltak be, hogy a vállalat megkezdte első 0,09 mikronos csíkszélességgel rendelkező mikroprocesszora tömeggyártását. Az IBM féle pengeszerverekbe és az Apple Computer kínálatában fellelhető XServer G5 kiszolgálókba szánt PowerPC 970FX típusjelzésű chip a vállalat első 0,09 mikronos gyártási technológiák segítségével készülő processzora.

Várakozások szerint az IBM munkatársai a jövő héten San Francisco-ban megrendezendő ISSCC (International Solid State Circuits Conference) rendezvény keretein belül részletes előadást tartanak majd a vállalat első 0,09 mikronos csíkszélességű processzoráról, melynek működési frekvenciája 2,5 GHz. Mint ismeretes, a jelenleg forgalomban lévő PowerPC chipek 0,13 mikronos gyártási technológiák segítségével készülnek, maximális működési frekvenciájuk pedig kereken 2 GHz.

Az IBM az újgenerációs processzor gyártásához nem csak a legmodernebb 0,09 mikronos eljárásokat használja fel, hanem beveti az olyan új technológiákat is, mint például az SOI (Silicon On Insulator), vagy a feszített szilícium. Ezen technológiák kombinálásával a Big Blue a mostaniakhoz hasonló frekvenciájú, alacsony fogyasztású, vagy pedig a jelenlegieknél magasabb órajelű és hasonló fogyasztású új mikrochipeket képes előállítani.

Az IBM régóta elkötelezett híve az SOI technológiának, melynek lényege, hogy a chipeken belül található tranzisztorok alá egy szigetelő réteget helyeznek el, ami a kóboráram csökkentése révén jelentős mértékben csökkenti a fogyasztást. A feszített szilícium technológia az Intel háza tájáról lehet ismerős, lényege pedig nem más, mint, hogy a szilíciumnak egyfajta előfeszítést adva, atomjait egymástól távolabb helyezve az elektronok gyorsabb mozgásra bírhatók, ily módon pedig növekedhet a processzorok sebessége. A feszített szilícium ötlete már a 80-es évek végén felmerült, azonban a gyakorlatban csak mostanság kezdik alkalmazni ezt az új technológiát.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások