Soha nem látott formákat kreálhat az építőrobot

Soha nem látott formákat kreálhat az építőrobot

2004. március 14. 10:07, Vasárnap
Egy házak "sorozatgyártására" alkalmas robotot fog tesztelni az építőipar. A gépezet közvetlenül egy építész számítógépesített rajzaiból kapja az instrukciókat, majd folyamatos beton rétegeket rak egymás tetejére, függőleges falakat és kupolás tetőket építve fel.

A precíziós automatika forradalmasíthatja az építkezéseket, számára nem számít a munkaidő, nem zavarja, ha besötétedik, és nem tart ebédszüneteket. Csupán energiára van szüksége és természetesen a félig folyékony halmazállapotú építőanyagra. A technika kulcsa egy számítógép irányítású fúvóka, ami egy vonalban nedves betont rak le, mintha fogkrémet nyomnánk ki az asztalra. A fúvókához csatolt két "vakolókanál" ad alakot a lerakott anyagnak. A robot ezt a műveletet számtalanszor megismételi, egészen addig, míg el nem éri az épület kívánt magasságát, ekkor a falak még üregesek, feltöltésükről később gondoskodik.

Behrokh Khoshnevis, a Dél-Kaliforniai Egyetem mérnöke több mint egy éve tökéletesíti a szerkezetet. "A cél egy egyszintes 185 négyzetméteres ház teljes megépítése egyetlen nap alatt, emberi segítség nélkül" - mondta. A célkitűzés eléréséhez segítséget nyújt a düsseldorfi Degussa AG, a világ legnagyobb építőanyaggyártója és -ellátója. A cég igyekszik megtalálni Khoshnevis projektje számára a legmegfelelőbb építőanyagot.

Khoshnevis cementtel próbálta ki prototípusát, azonban úgy véli a vályog, azaz a Nap által kiszárított agyag- és szalmakeverék lesz a megfelelő, viszont a Degussa más, speciálisabb anyagokat próbál találni számára. Gerhard Albrecht az Admixture, a Degussa speciális anyagkutatási leányvállalatának, vezetője úgy véli, cége készen áll egy kifejezetten a robot technika számára alkalmas építőanyag kifejlesztésére.

Khoshnevis prototípusa egy mozgatható állványról lóg lefelé, mint a hajókikötők raktárainál használt daruk. Az első robotépítésű ház 2005-ben fog elkészülni. Ha a technika sikeres, a robot belefoghat olyan új tervezési elemek kivitelezésébe, amelyek a hagyományos módszerek alkalmazásával nem építhetők meg, mint például a komplex íves falak. "Úgy vélem, esztétikailag hatalmas lehetőségeket rejt a technika, olyan dolgokat építhetünk, amilyet még senki nem látott" - nyilatkozta Greg Lynn kaliforniai főépítész.

Videók:
  • Házépítés, 32 MB, wma
  • Egyenes fal építése, 29 MB, avi
  • Ívelt fal építése, 23 MB, avi
  • Boltozat építése, 29 MB, avi

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások