Új részletek az Intel processzor típusjelzési rendszeréről

Új részletek az Intel processzor típusjelzési rendszeréről

2004. március 31. 12:21, Szerda
Az Intel a közeljövőben be fogja vezetni nemrégiben bejelentett processzor típusjelzési rendszerét, ennek értelmében az LGA775 tokozású vadonatúj Pentium 4 és Celeron processzorok esetében egyáltalán nem, vagy csak nagyon korlátozott mértékben használ majd konkrét frekvenciajelölést.

A Santa Clara-i (Kalifornia) székhelyű chipgyártó várhatóan az idei esztendő második negyedévétől vezeti be azt az új jelölési rendszert, mely első számjegye révén utalni fog az adott processzornak a termékcsaládjára, második és harmadik számjegye révén pedig az adott chip termékcsaládon belüli pozíciója, vagyis relatív teljesítménye fog kiderülni. A jelölési rendszer révén működési frekvenciájuk alapján elég nehéz lesz összehasonlítani a különböző sorozatú processzorokat, viszont az egyes sorozatok tagjai egymáshoz képest könnyedén pozícionálhatóak lesznek.

Az Intel Pentium 4, Intel Celeron, Intel Pentium M "Dothan", Intel Pentium M "Banias" és Intel Celeron M processzorok új típusjelzését március 19-én hozta nyilvánosságra az Intel, azonban akkor egyes chipek új jelzésére még nem derült fény. Az AnandTech friss híradása szerint az Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,20 GHz, illetve Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,40 GHz processzorokat az Intel a jövőben Pentium 4 730, illetve Pentium 4 760 típusjelzéssel fogja illetni.

Az Intel új jelölési rendszerében fontos szerepet játszik, hogy egy-egy típusjelölés között mekkora számbeli különbség van. Jó példa erre, hogy a Dothan és Prescott magos processzorok között tízesével, a Celeron chipek között viszont ötösével növekszik a típusjelzés, ami arra utal, hogy míg az előbbi processzorok frekvenciája és teljesítménye között nagyobb, addig az utóbbi chipek esetében kisebb ugrások vannak. A típusjelzés megállapításában egyébként nem csak a működési frekvencia, hanem többek között az architektúra, a rendszerbusz frekvencia, illetve a gyorsítótár mérete is fontos szerepet játszik. Jó példa, hogy az 1,6 GHz-es frekvenciájú, Dothan magos Pentium M processzor 400 MHz-es rendszerbuszú változata 725-ös jelzést, ugyanezen chip későbbiekben érkező, 533 MHz-es QPB-jű (Quad Pumped Bus) verziója viszont már 730-as jelölést fog kapni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások