A Microsofté a duplaklikkelés szabadalma

A Microsofté a duplaklikkelés szabadalma

2004. június 5. 02:52, Szombat
A redmondi vállalat által a 6.727.830 szám alatt bejegyeztetett szabadalom főleg az olyan eszközökre vonatkozik, mint például a PDA-k és más hordozható multimédiás készülékek.

Új szabadalmat jegyeztetett be az amerikai szoftveróriás, melynek lényege, hogy különböző alkalmazásokat egy egérklikkelésre vagy gombnyomásra el lehessen indítani. Mindez attól független, hogy a klikkelésre vagy a gombnyomásra csak egyszer, vagy egymás után kétszer kerül sor, esetleg az egérgombra való klikkelést hosszú másodpercekig elhúzzuk, tehát a gombot sokáig lenyomva tartjuk. Ezt az eljárást könnyen össze lehet keverni a dupla egérkattintással, amelyet a Windows operációs rendszereket használó számítógépeken például a dokumentumok vagy a mappák megnyitására használnak. A szabadalom ugyanakkor nem PC-kre, hanem csak és kizárólag a PDA-kra és a hasonló készülékekre vonatkozik.

Mindenesetre a kritikusoknak már az új szabadalom bejegyzése is elég indok volt arra, hogy kritizálhassák az amerikai szabadalmi hivatalt, a szakemberek szerint ugyanis nagyon sokszor nincs elég idő egy-egy szabadalom körültekintő megvizsgálására, ezért az egész eljárás értelme is megkérdőjelezhetővé válik. Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) éppen tavaly mutatott rá a jelentésében arra, hogy az amerikai Szabadalmi és Védjegy Hivatalnak (PTO) nem lenne szabad olyan gyorsan bejegyeznie a kérelmeket, és lehetőséget kellene adnia arra is, hogy kiderüljön: van-e már egy másik cégnek vagy magánszemélynek hasonló terméke, eljárása vagy ötlete.

Érdekesség egyébként, hogy az "egyklikk technológia" szabadalmat 1998-ban az Amazon vállalat jegyeztette be. Maga az ötlet túl egyszerűnek tűnt ahhoz, hogy bárki is levédesse. A "technológia" lényege az volt, hogy a törzsvásárlók egy online kereskedőnél anélkül rendelhetnek egyetlen klikkeléssel árut, hogy újra meg kellene adniuk személyes adataikat. Az említett példát szerencsére 2000 óta már nem védi a szabadalmi jog.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások