Lezajlott a XIV. Információtechnológiai Világkongresszus

Lezajlott a XIV. Információtechnológiai Világkongresszus

2004. június 8. 17:38, Kedd
Az Athénban rendezett WCIT 2004 (World Congress of Information Technology) elnevezésű XIV. Információtechnológiai Világkongresszuson 40 országból mintegy 2000-en vettek részt. A rendezvény kétévente kerül megrendezésre az infokommunikációs vezetők, fejlesztők, tudósok, beruházók, multinacionális cégek és a kormányok képviselőinek részvételével.

Jelentőségét tekintve az infokommunikációs technológia (ICT) terén a WCIT-t a davosi világgazdasági fórumhoz hasonlítják, amely meghatározza az ICT új irányait az üzleti élet és a felhasználók számára. A mostani rendezvény középpontjában az Internet alkalmazása állt, amely egyre inkább előtérbe kerül az üzleti és a hivatali alkalmazásokban. A kongresszus jelszava: "A jövő már itt van" (The future is now) volt.

A rendezvényt az Európai Bizottság támogatásával, a Görög Gazdasági és Pénzügyi Minisztérium, valamint a Görög Belügyminisztérium finanszírozásában a World Information Technology and Services Alliance (WITSA), és a Görög Információtechnológiai és Kommunikációs Társaság (SEPE) rendezte. A médiatámogatók között szerepelt a CNN és a TIME magazin, valamint az összes vezető görög TV-csatorna.

A rendezvényen korreferátumot tartott Dr. Rosalie Zobel az Európai Bizottság Információs Társadalom Igazgatóságának igazgatója, illetve görög részről előadást tartott a belügyminiszter és helyettese, a gazdasági és pénzügyi miniszter, a közlekedési és hírközlési miniszter és helyettese, a külügyminiszter-helyettes, valamint George Papandreu volt külügyminiszter, aki jelenleg az ellenzék vezetője, a PASOK elnöke. A külföldi előadók között is szép számban voltak IT miniszterek, illetve államtitkárok.

A 3 napos kongresszuson 12 téma köré csoportosítva 54 előadás hangzott el amerikai, angol, német, francia, holland, japán, indiai, finn, svájci, ghánai, bangladeshi és görög előadók részéről. A fejlesztésben érintett multinacionális cégek részéről többek között a Microsoft, a Sun, az SAP, az Oracle, az IBM, a Siemens, a NEC és a Fujitsu képviselői ismertették fejlesztési stratégiájukat. A kutató intézmények képviseletében tartotta előadását pl. az oxfordi egyetem e-demokrácia professzora, valamint az Internet kifejlesztésében úttörő szerepet játszó massachussetsi egyetem több professzora.

A témák 3 fő területet fogtak át: a telekommunikáció, az információtechnológia, és az e-demokrácia/e-kormányzat kérdéseit érintették, legnagyobb hangsúllyal az e-kormányzat területére fókuszálva. A fő területek legfontosabb megállapításai:

Telekommunikáció

  • A mobiltelefon valóságos "virtuális-bomba". A prognózisok szerint 2010-re a mobilforgalom 70-80%-a a "nem-hang" adatforgalom lesz, melynek irányai: internet szolgáltatások, videofon szolgáltatások, helymeghatározás és navigáció, távoli érzékelés és ellenőrzés (video-monitoring), mobil e-kereskedelmi szolgáltatások, ezen belül mobil-fizetések. A távközlési szolgáltatók horizontális szolgáltatás-csomagokat fognak kínálni (pl. hálózati-, szolgáltatási- és kereskedelmi csomagok várhatók). A mobilok új szolgáltatásait teszik lehetővé az új kiegészítők: pl. az SD kártyák és a VCR-ek. "A 21. században nem élhetünk smart-eszközök nélkül (ERP, CRM és HR alkalmazások)". A távközlési és IT-cégek közötti versenyt ma már a kooperáció váltja fel.
  • "A sávszélesség ma már a legtöbb országban nem megoldhatatlan korlátja a nagytömegű adatátvitelnek. Az alkalmazásfejlesztők és szolgáltatók érdeke, hogy a még meglévő korlátok is leomoljanak, ezzel biztosítva szolgáltatásaik egyre növekvő méretű igénybe vételét".
  • A TV-adások digitalizálása és Interneten keresztül elérhetővé tétele révén a világ bármely részén láthatóvá válnak. A mobiltelefonok új generációja képes helyhez kötöttség nélkül biztosítani az adások nézését.

    Információtechnológia

  • Az Internet - a TCP/IP és XML szabványok révén - minden más technológiát felvált az infokommunikáció minden területén: a web-, a távközlési (telefon), az informatikai hálózati, a kommunikációs (rádió, TV) szolgáltatásoknál egyaránt.
  • A kábelmentes (wireless) technológiát hamarosan a satellit technológia követi, amely az információk nagyobb távolságra történő eljuttatásának hatékonyabb eszközévé válik.

    E-demokrácia, e-kormányzat

  • "Az e-kormányzati alkalmazások a kormányzati szolgáltatások hatékony kontrollját jelentik".
  • "Kiemelten fontos a heterogén rendszerek együttműködésének megteremtése. A szolgáltatások emberközelivé tétele megnöveli azok hatékonyságát." Kiemelkedő fontosságú a szétszórtan található információk konszolidációja.
  • Nagyon fontos a tartalmak megőrzése. Jelenleg - az interneten megjelenő - hatalmas mennyiségű tudásanyag, információ kerül "szemétkosárba".
  • "Az információtechnológia nagy lehetőség a kormányzatok számára az egészségvédelem, az oktatás és a demokrácia erősítése terén. A kormányoknak biztonságos környezetben, alacsony áron kell szolgáltatásokat biztosítani az állampolgárok számára. Az EU ICT kezdeményezése híd lehet a szegényebb és gazdagabb régiók között, ezért nagy jelentőségű a periferiális EU országok Internet-elérésének támogatása."
  • Megnövekszik a multimédia-alapú oktatási segédanyagok (tutorial) és online segítségek (help), valamint a keresőfunkciók szerepe, illetve a probléma-megoldó megközelítések. A multimédiával támogatott e-learning jelenti az oktatás jövőjét.
  • "A nemzetközi együttműködés és a legjobb gyakorlatok elterjedése tekinthető az elektronikus kormányzat és az elektronikus demokrácia előnyei megvalósulása két fontos pillérének."

    A rendezvény zárónapján 17 nemzet e-kormányzati vezetője közös nyilatkozatot fogadott el, amely "az ember-központú technológiai fejlesztések az állampolgári szolgáltatások érdekében" címet viseli. A kongresszuson George Papandreu jelentette be hivatalosan az access2democracy (a2d) nevű új, nem-kormányzati, non-profit szervezet megalakulását. A kezdeményezés alapgondolata, hogy az állampolgárok ne csak 4 évente, a választásokkor gyakorolhassák demokratikus jogaikat. Példaként említette, hogy az elmúlt évben, az EU görög elnöksége alatt, különböző kérdésekben 175.000-en nyilvánítottak elektronikusan véleményt. A szervezet fő célkitűzése az e-szavazások, a különböző kérdésekben történő elektronikus vélemény nyilvánítások széleskörűvé tétele.

    Az e-kormányzati szolgáltatásokkal szembeni alapelv, hogy gyors és biztonságos legyen, esetleges szolgáltatási díjaiban ne haladja meg a jelenlegi hagyományos módon történő ügyintézés állampolgárokra háruló költségeit. A front-office jellegű fejlesztésekkel párhuzamosan, azok szolgáltatásainak minőségi fejlesztése és adatokkal történő háttértámogatása érdekében bizonyos back-office szolgáltatások fejlesztése is igen fontos. Ezek közül első helyen említendő a kormányzati intézmények adatbázisainak egységes felületről történő elérhetővé tétele, amelynek a költségtakarékosabb, illetve a nyílt versenyt nem korlátozó módját a jelenlegi heterogén adatbázisokhoz illesztett meta-adatbázisra épülő adat-interfészek kialakításában látják. A back-office fejlesztések hatékonysága jelentős mértékben emelhető központi erőforrások felhasználásával.

    Az információvagyon megőrzése érdekében nagy fontosságú a honlapokon megjelenő információk archiválása, mivel - szemben például a sajtótermékekkel - ezek nagy része egy idő után törlésre kerül, nagy mennyiségű tudásanyag válik ezáltal a jövő számára elérhetetlenné. A multinacionális infokommunikációs fejlesztő cégek felismerték annak jelentőségét, hogy számukra az e-kormányzati szolgáltatások minél szélesebb körű igénybevétele jelenti növekedésük egyik fő területét, ezért készek a szolgáltatásokhoz szükséges infrastruktúra és alkalmazásfejlesztések kialakításában támogatni a kormányokat.

    Összegezve megállapítható, hogy a világkongresszus az e-kormányzati szolgáltatásokat, az ügyintézések egyszerűsítését, gyorsítását, az e-kormányzati tartalomszolgáltatások révén megvalósuló transzparenciát, valamint az állampolgári vélemény nyilvánítás közvetlen módját támogató - különböző kérdésekben alkalmazott - e-szavazások módszerét tekinti az e-demokrácia legfontosabb megvalósulási formáinak.

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások