A Microsoft már a fejlesztéseket is Indiába helyezi

A Microsoft már a fejlesztéseket is Indiába helyezi

2004. július 29. 20:31, Csütörtök
A kiszivárgott információk szerint a Microsoft a Longhorn kódnevű új operációs rendszerének egyes részeit az ázsiai országban készítteti el. Minderről a Washington Alliance of Technology Workers (WashTech), vagyis a Technológiai Alkalmazottak Washingtoni Szövetsége nevű szakszervezet számolt be.

A szervezet arra alapozza a kijelentését, hogy a redmondi szoftveróriás a korábban megadottnál jóval több munkatársat foglalkoztat Indiában. Ráadásul ezek az emberek a szakszervezet szerint nem csak az olyan kisebb munkakörökben dolgoznak, mint például a telefonközpontos vagy az ügyfélszolgálati munkatárs, hanem részt vesznek különböző fontos fejlesztésekben is, mint például a Longhorn elkészítésében. Mindez ellentmond a Microsoft korábbi állításainak, miszerint a legfontosabb fejlesztéseket nem viszi ki külföldre.

A WashTech azt állítja, hogy a redmondi szoftveróriás Haiderabadban és Bangalore-ban a korábban megadott 970 alkalmazott helyett 1900-at foglalkoztat. Közülük ezer a szerződéses dolgozó és 900 a teljes munkaidős belső alkalmazott. A dolgozói listákból és a partnercégekkel kötött szerződésekből a szakszervezet azt olvasta ki, hogy egyes alkalmazottak .NET-alkalmazások biztonsági részeivel, mások a Longhornhoz való kompatibilitásával és az abban lévő Telephony Application Programming Interface nevű interfész fejlesztésével foglalkoznak.

A különböző javítócsomagok tesztelése is többnyire külföldön történik. Egy, a HCL Technologies nevű vállalattal 2003 júniusában megkötött szerződés kitér a fejlesztők, a mérnökök, a projektmenedzserek és a webfejlesztők foglalkoztatására is. A WashTech ezek után jogosan fél attól, hogy igaznak bizonyulnak azok a pletykák, amelyek szerint Haiderabadban felépül az India Development Center Campus, amely veszélyeztetné a redmondi alkalmazottak munkahelyét.

A szakszervezet idézi Ron Hira-t, a Rochesteri Technológiai Intézet professzorát is, aki szerint a cégek offshoring terveiket azért nem jelentik be a nyilvánosság előtt, mert félnek a negatív publicitástól. A dokumentumban a szakszervezet hivatkozik egy közelebbről meg nem nevezett egykori Microsoft-alkalmazottra is, aki szerint a redmondi cég egészen addig fogja kihelyezni tevékenységét, amíg az kifizetődő.

Mindenesetre az offshoring, vagyis a munkahelyek kitelepítése külföldre azóta ilyen népszerű a vállalatok körében, mióta kiszámolták, hogy ezzel akár a bérköltségek harmadát is meg lehet spórolni. S hogy valós problémáról van szó, azt a Forrester piackutató cég becslése is bizonyítja, amely szerint míg idén az Egyesült Államokból 400 ezer munkahelyet telepítenek külföldre, addig 2015-ben ez az adat már 3,3 millió lesz.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások